Cena plynu a elektřiny už brzy razantně zlevní. Neudělejte teď velkou chybu

Situace s cenami elektřiny a plynu je vyšponovaná doslova na maximum. Pocitově stačí už jen ťuknout a vše se může začít velmi rychle hroutit. To si podle všeho uvědomují i zástupci evropských států, kteří začínají volat po rychlém řešení.

Zásah už musí přijít

Dosud jsme totiž slyšeli jen to, že se situace monitoruje a hledá se nejlepší způsob, jak pomoci domácnostem. Těm českým však už dochází trpělivost, protože nedoplatky na fakturách a nové zálohy už začínají přicházet a lidé se jen diví, kolik to po nich dodavatelé žádají za elektřinu a plyn.

Právě dodavatele je však obtížné vinit. I oni mají v této době velmi těžkou práci, a pokud nejsou současně výrobcem jako ČEZ, mohou se dostat do velkých problémů. Nezbývá jim jednoduše než kopírovat tržní ceny a přenášet je na zákazníky. O nějaké tvorbě zisků stejně nemůže být příliš řeč, protože situace je zcela nevypočitatelná a slibovat komukoliv, tedy domácnostem, dodávky energií za stabilní ceny se rovná spíše hazardu. Také proto někteří dodavatelé už ani nechtějí nabírat nové klienty.

Něco se tedy musí stát, protože takhle to dál nejde. Slyšíme, že elektřiny a plynu je dostatek, avšak jejich ceny pořád stoupají. Už jde o částky, u kterých nikdo nepochybuje, že jsou iracionální.

Foto: Shutterstock

Hlavně neudělat přešlap

Nejen z evropské, ale i z české úrovně tak zaznívá hlasité volání po tom, aby byly ceny zastropovány. To by přineslo kýženou úlevu a elektřinu s plynem opět učinilo dostupnými pro široké masy. Ano, státní rozpočty to zřejmě bude stát značné sumy. Jde však o výjimečnou situaci, kterou je třeba překlenout.

Již brzy by tak mohla přijít úleva. V této chvíli by tak lidé neměli udělat velkou chybu a neuchylovat se k zafixování cen energií. Dodavatelé totiž fixace dnes nabízejí za ceny, ve kterých se jistí před budoucím nárůstem, takže jsou ještě vyšší než ty tržní.

Pokud byste si dnes ceny elektřinu nebo plynu zafixovali, hrozí vám, že budete platit horentní částky po dobu příštích několika let a nikdo vám s tím nepomůže.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
1 rok

Jak muze vlada zastropovat cenu plynu? Myslite na celoevropse urovni? Rusko se vyjadrilo ze statum kteri na to pristoupi nebudou poskytovat plyn.

Jozef
Jozef
1 rok

Co se tyhle garniture povedlo, nemá obdoby, hnát je svinskym krokem

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Jozef

Vadí vám že to bude zlevňovat? Trochu schýza, nemyslíte?

Josefina
Josefina
1 rok

Nekecejte,majitelé energií hrabou a nikdo jim v tom nebrání!!Vrána vráně oči nevyklove…

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Josefina

Vy máte úřední zákaz vyrábět si elektřinu? Navíc od včerejška spadla cena na burze o 40%.

rusija . Havel
rusija . Havel
1 rok

Svíčky. jsou koupené dřívi také uhli levné ve sklepě
eleltřinu vyrábim na potoce brikety dokoupim v Habartově

Franta
Franta
1 rok
Reply to  rusija . Havel

A rozum nepotřebuješ,ze?