Obrovský průšvih. Krachuje firma, ve které mají Češi své úspory. To bude hodně špatné

Bohužel stále platí, že Češi nejsou příliš zkušení v nakládání se svými financemi, které obvykle získali celoživotním spořením. Na jedné straně nechávají peníze ležet na běžných účtech, aniž by dvakrát klikli a převedli je na lépe úročené spořicí účty.

Prašivé dluhopisy

Na straně druhé potom hodně tápou v investicích. Paradoxně nevěří akciovým trhům, které jsou však regulované, a pakliže si koupíte podíly v kvalitních velkých společnostech, máte slušnou šanci na zhodnocení s přijatelným rizikem. Naopak z nějakého důvodu začali ve velkém sypat peníze do dluhopisů pofidérních firem, které nikdo nezná, ale které slibují zaručený výnos bez rizika.

Často se nějaké té splátky kuponu dluhopisu skutečně dočkají, ale je třeba si uvědomit, že výnos je zaručený jen do doby, než taková firma zkrachuje. A to se v těchto případech děje poměrně často. V takovém případě pak člověk ztrácí i původní jistinu a může se možná tak přihlásit do insolvenčního řízení, kde ale zjistí, že daná firma má třeba i záporný majetek.

Je to velký nešvar českého finančního trhu, který je navíc podporován množstvím nesolidních prodejců těchto dluhopisů, kteří se tváří jako finanční poradci, a přitom mají na prodeji vlastní zájem, protože z něj mají značnou provizi.

Foto: Shutterstock

Tohle nevypadá dobře

To vše vede k nehezkým koncům. Jeden z nich se v přímém přenosu rýsuje právě teď. Jeden z největších emitentů těchto dluhopisů na českém trhu, skupina Premiot Group, totiž přestal vyplácet kupony u vydaných dluhopisů, tedy de facto slíbené úroky. To ve finančním světě znamená faktický bankrot, ačkoliv to společnost stále nechce přiznat a tvrdí, že připravuje řešení, které by mělo být ale známo až v příštích měsících.

V podobných případech se ale tímto způsobem pouze hraje o čas. Jak navíc v médiích vyplouvá na povrch, není všechno takové, za jaké to Premiot Group vydávala. Před dvěma lety například hovořila o zahájené stavbě projektů v zahraničí. Jak se ale ukazuje, stavět se dosud nezačalo a je velkou otázkou, zda se začne, když firmě pravděpodobně došly peníze.

Lidem, kteří do těchto dluhopisů vložili své úspory, teď nezbývá než čekat na zázrak. Stále se mohou utěšovat tím, že to firma zvládne a oni své peníze zase uvidí se slíbeným úrokem. Zkušenosti však říkají, že pravděpodobnost takového scénáře je velmi malá.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Nejefektivnější ,,vydělávání” je to, co se rozkrade z toho, co se od důvěřivců vybere. A tak je to v Čechách už od dob, kdy zvítězil kapitalismus nad socialismem.

Lubomir
Lubomir
1 rok

RI finance rozkradlo vedení, pohledávky asi 20 mld, a policie Brno na trestní oznámení nasadila na vyšetřování tak rozsáhlé kauzy 1 policistů…

Květoslava Velanova
Květoslava Velanova
1 rok

Měla by krachnout ta instituce, kde mají uloženy své úspory z nehorázných platů a náhrad naši politici. Ti je mají uloženy ale určitě v cizině. Vždy to odnese ta nejslabší skupina.

Jarda
Jarda
1 rok

Tak to je špička ledovce ,prostějovská společnost Neo Finance dohodila za pěkná procenta svým klientům v uplynulých letech investice v akciích Nautic Solutions nebo Helske. Stovky lidí v tom útopily až stamilióny! K dohledání v insolvenčním rejstříku.

Jan
Jan
1 rok

Pokud se někdo vrhne na koupi firemních dluhopisů s naslibovaným obrovským úročením, nezaslouží si nic jiného, než o své peníze přijít. Protože selský rozum mi říká: Proč firma vydává dluhopisy ? Potřebuje peníze. Proč si nepůjčí v bance ? Banka jí nepůjčí, protože pro ni není dostatečně důvěryhodná. Proč by měla firma být důvěryhodná pro mě ?

Simon
Simon
1 rok
Reply to  Jan

Přesně tak

Pavel
Pavel
1 rok

Takové firmy s poangličtěnými názvy slibující snadné výdělky či vysoké úroky vždy ” smtděly” podvody.Lidi jsou nepoučitelní a přes varování vždy naletěli na jejich sliby a pak se divili že přišli o celoživotní úspory. Tihle šmejdi žijí z lidské blbosti.Správně by měli sedět v arestu v lepším případě stát ve frontě na pracáku nebo chcípat hlady.Holt lidská blbost je bezmezná.