Obyčejné mýdlo poslouží na zahradě několika způsoby. Zkušení zahrádkáři na něj nedají dopustit

Tuhé mýdlo je mnohdy nevítaným dárkem. Přeci jen, v koupelně jej dnes již téměř nikdo nepoužívá, v pracovním prostoru dáváme přednost dezinfekčním prostředkům. A mýdlo zůstává ve skříni, kde jen zabírá místo. Na zahradě jej ale skutečně oceníte!

Boj se škůdci i ochrana před hmyzem

Klasické tuhé mýdlo se totiž skvěle uplatňuje v prostoru našich zahrad. Právě zde nás chrání před hmyzem, před škůdci a před plísněmi. Mýdlo nezatěžuje naši peněženku, navíc je k dispozici kdykoliv jej budete potřebovat. Zbyl vám kousek mýdla v koupelně? Šup s ním na zahradu, bude se skvěle hodit.

Jádrové nebo kastilské

Pokud máte k dispozici mýdlo bez parfemace, je to vůbec nejlepší. Jádrové mýdlo můžete nahradit také mýdlem kastilským. Druhé zmiňované je totiž vyrobeno tradiční recepturou, která se prakticky nemění již od dob starověku. Mýdlo je skutečně tuhé a obsahuje pouze jedlou sodu, rostlinný olej a vodu.

Hurá na přípravu roztoku!

Tento postup vás bude skutečně bavit. Přirozené aroma mýdla bude odpuzovat škůdce, postará se také o plísně nebo bakterie, které by ohrozily krásu vaší úrody. Přejete si kvalitní postřik? Nachystejte si následující recepturu.

50 gramů mýdla nastrouhejte na běžném kuchyňském struhadle. Možná budete překvapeni, jak skvěle to půjde. Následně mýdlové hobliny rozpusťte v 10 litrech vody. Zamícháme, zamícháme, a je to!

Foto: Shutterstock

Tolik způsobů využití!

Jako postřik se mýdlová voda hodí pro ošetření prakticky jakýchkoliv rostlin, u kterých hrozí zasažení mšicemi. Vidíte, jak si to k vám štrádují první mravenci? Včas se zásobte mýdlovou vodou a nedopusťte, aby si pilní mužíčkové na vašich plodinách chovali své mšice pro jejich sladký nektar.

Pokud využíváte zahradnické nůžky, stačí přejet jejich ostří tuhým mýdlem a budou pracovat mnohem lépe.

Netěsní vám dveře nebo okna vašeho skleníku? Natřete škvíry mýdlem a těšte se, jak vše bude zase skvěle fungovat.

Pravidelné používání mýdlového postřiku na rostliny vám pomůže odradit hlodavce, aby se vydali na návštěvu právě do vaší zahrádky. Pomůže také umístit nastrouhané mýdlo po obvodu záhonů.

Mýdlo je skvělý pomocník každého zahrádkáře.

Foto: Shutterstock, zdroj: DIYEverywhere


Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments