Ochranná funkce tuku, o které se nevědělo. Proč mají ženy s většími stehny a zadkem výhodu?

Snažíte se za každou cenu zhubnout a zbavujete se tuku v oblasti zadečku a stehen? Děláte velkou chybu. Vašemu zdraví tuková zásoba na bocích prospívá.

Odbourávání tuků ohrožuje srdce

Je obecně známou skutečností, že vyšší podíl svalové hmoty vede k nižšímu riziku onemocnění kardiovaskulárního systému. Proto jsou lidé, kteří mají vytrénované tělo zdravější a samozřejmě se dožívají i vyššího věku.

Zajímavou skutečnost objevila nedávna studie, která tvrdí, že stejnou výhodu mají i ženy s vyšším podílem tuku.

Závěry studie vlivu tělesného tuku na zdraví

Pro účely studie byly osoby rozděleny do několika kategorií podle podílu svalové hmoty a zároveň podle podílu tělesného tuku. Kromě toho byly zohledněny i další faktory, které vznik kardiovaskulárních chorob ovlivňují. Závěry studie byly velkým překvapením. Ženy s vysokým podílem tělesného tuku a zároveň s vysokým podílem svalové hmoty (je třeba aby platily obě podmínky), měly mnohem nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby. Mnohem vyšší riziko úmrtí měly ženy s nízkou svalovou hmotou a nízkým tělesným tukem. Z mužů na tom byla nejlépe kategorie s vysokým podílem svalové hmoty a nízkým podílem tělesného tuku.

Cvičení namísto diety

Ze závěrů studie je patrné, že tělu mnohem více prospějete posilováním a zpevňováním než drastickými dietami s cílem úbytku váhy. Výsledky studie mají však několik omezení. Především je důležité zmínit, že ženy trpící obezitou měly vysoký krevní tlak a často cukrovku. Tyto faktory naopak riziko vzniku kardiovaskulární choroby zvyšují. Proto pravidlo o zpevňování těla namísto drastického hubnutí nemůžeme vztáhnout na obézní osoby.

Boky jako skříň v kurzu

Odpradávna poskytuje tuk ženám ochranu. Překvapivě to platí i v dnešní době. Všude skloňovaný strašák viscerální tuk není takovým rizikem, pokud má žena zároveň větší obvod boků. Postava kyprých tvarů a Věstonické Venuše budou opět opěvovány jako symbol zdraví.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Medical News Today

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments