Zubní kartáček může skrývat neuvěřitelné věci. Běžná chyba vede k nechutnostem

Máte koupelnu spojenou s toaletou? Pak zpozorněte. Váš chrup je ohrožen fekálními bakteriemi, které se dostávají na zubní kartáček při každém spláchnutí, jak uvádí server Mentalfloss.

Koupelna a toaleta v jedné místnosti

Následující informace nebudou příjemné, přesto jsou pravdivé. Bylo zjištěno, že jestliže necháváte zubní kartáček volně v kelímku někde poblíž umyvadla a součástí dané místnosti je i toaleta, budou váš kartáček záhy obývat fekální bakterie. S každým spláchnutím toalety se do ovzduší rozprašují mikroorganizmy a není cesty, jak kartáček volně umístěný na umyvadle ochránit.

Fekální bakterie umí létat

Ano, je to trošku nadnesený pojem, ale pozor na to, že se fekální bakterie mohou dostat po spláchnutí až do vzdálenosti šesti metrů. Proto vás neochrání ani velký prostor v koupelně. Menší ochranu poskytuje zakrytí toalety před spláchnutím, ale ani tento počin není stoprocentní.

Foto: Shutterstock

Jak se starat o čistotu zubního kartáčku

Z uvedeného vyplývá, že čištění zubů by mělo probíhat v jiné místnosti, než je toaleta. Kdo má místnost spojenou s toaletou, a dokonce má toaletu naproti umyvadlu, měl by přesunout rituál čištění zubů do kuchyně.  

Kartáček měňte pravidelně, nejdéle po 2 až 3 měsících pořizujte nový. Pokud jste prodělali angínu, chřipku nebo nachlazení, vyměňte jej okamžitě po nemoci. Růst bakterií podporují uzavřené nádoby, kartáček skladujte volně v kelímku. Pokud je v kelímku kartáčků více, neměly by se vzájemně dotýkat. Kartáček můžete také pravidelně čistit ústní vodou s obsahem alkoholu nebo sterilizovat v horké vodě.

Správná péče o zuby

Chrup byste měli čistit správnou technikou, pomůže vám dentální hygienista. Pokud techniku neovládáte, pořiďte si elektrický zubní kartáček. Používejte mezizubní kartáček a dentální nit. Zuby si čistěte minimálně 2 minuty a alespoň dvakrát denně. Po vyčištění použijte ústní vodu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mentalfloss

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.