Ochraňte zahradu před přicházejícími mrazy. Přikrýt nestačí, některé rostliny jsou velmi náchylné

Obecně lze říci, že jsou Češi přeborníci v zahradničení. Rádi pěstují jak zeleninu, ovoce, tak i nádherné okrasné květiny, které přilákají medonosný hmyz, rovněž dokáží potěšit doma ve váze. Rozkvetlé zahrady jsou pro mnohé z nás místem k odpočinku, kde relaxujeme a nabíráme energii. Jenže týdny letí a letní sezóna je pryč.

Nyní je nejvyšší čas zahradu ochránit před přicházejícími mrazy. Předejdete tak škodám, které by v zimním období mohly nastat, a příští rok by vás oblíbené rostliny nemusely těšit svými barevnými a nádhernými květy.

Při jakých teplotách být ve střehu?

Každá rostlinka je jiná, některá je choulostivější, některá zase odolnější. Například takový celer, česnek, luštěniny a jiné, mohou být na zahradě až do minus pěti stupňů. Kořenová zelenina, jako je mrkev a petržel, mohou být na zahradě až do minus devíti stupňů.

Jako další přichází na řadu stromky. Ty byste měli zbavit nemocných a suchých větviček, které jsou hrozbou pro celý stromek. Určitě bude vhodné stopu po řezu ošetřit, aby se snáz zacelila a předešli jste vzniku nemocí. Použít můžete stromový balzám nebo vosk. Samozřejmě jsou i jiné produkty, které lze využít.

Foto: Shutterstock

Keře růží a jejich podzimní péče

Růže miluje snad každý zahradník. Jsou jakousi chloubou zahrady, a to především tehdy, když kvetou půvabnými květy. Z toho důvodu bychom jejich péči neměli zanedbávat, abychom se z květů mohli těšit i v následující sezoně. Začněte tím, že odstraníte poupata, která nestihla vykvést, a následně keři dopřejte výživu ve formě hnojiva. Kupte či si vyrobte hnojivo bohaté na fosfor, draslík a vápník.

Následně můžete keře ochránit smrkovými větvemi nebo speciální textilií. Určitě nepoužívejte neprodyšnou fólii, která tak akorát podpoří růst plísní a jiných chorob. 

A co tulipány a jiné cibuloviny?

Někdo cibuloviny nechává na zahradě na pospas mrazu – buď přežijí, bude mírná zima, nebo zmrznou. Abyste měli jistotu, že se z květů tulipánů a jiných budete moci těšit i v nastávající sezoně, vykopejte cibulky a uložte je až do jara. A pokud jde o okrasné keře, jako jsou pivoňky či hortenzie, odstraňte z nich poupata a poškozené či suché větvičky, a následně je pomulčujte rašelinou. Pokud máte kompost, nebojte se jej použít. Pro ochranu před silným mrazem použijte smrkové větve.

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Á, tak koukám, že to celé ty roky dělám všechno špatně 😀
No a ta bílá netkanka na růže je vůbec bezva věc – to se krásně napíchá na ty trny…to se bude na jaře skvěle oškubávat.