Vypěstujte si vlastní švestky. Stačí vám jedna pecka z obchodu

Chcete si vypěstovat vlastní švestku? Stačí zasadit pecku a za pár let vás čeká sladká odměna.

Švestka domácí je strom s plody modré až fialové barvy. Zralé plody švestky jsou sladké a konzumují se syrové, kompotované nebo sušené. Oblíbená jsou také švestková povidla, kterými se plní domácí buchty nebo se mažou na vdolečky.

Švestky obsahují velkou řadu prospěšných a léčivých látek. Sušené i syrové obsahují vitamíny A, K, B2, B3, B6, C, E a K. Často se švestka užívá při hubnutí a očistných kůrách. Pomáhá vyplavit přebytečnou, zadržovanou vodu a má detoxikační účinky na organismus. Zároveň posiluje srdce a imunitní systém. Nespornou výhodou kompotovaných švestek je jejich projímavý účinek. V menším množství je mohou užít i děti a těhotné.

Začínáme pěstovat

Švestku můžeme vypěstovat dvěma způsoby. Buď semínko zasadíme rovnou do země, nebo si rostlinku předpěstujeme. Důležité je, že semínko musí projít stratifikací.  To znamená, že před vyklíčením potřebuje dobu vychladnutí. Existují dvě metody stratifikace:

První je přirozená, kdy semínko na podzim zasadíme rovnou do země. Většina semínek přes zimu nevyklíčí a rostlinky se objeví až na jaře.

Druhá metoda je uměle vytvořená stratifikace, kdy semínko zabalíme do vlhké papírové utěrky, dáme do igelitového sáčku a umístíme do lednice. V lednici bude zhruba 6 až 8 týdnů, dokud nevyraší. Průběžně se doporučuje semínko sledovat, kdyby k vyrašení došlo dříve.     

Foto: Shutterstock

Sázíme

Na podzim sázíme semínka přímo do země asi 6 až 8 cm hluboko. Půdu je vhodné předpřipravit smísením s humusem. Místo vybírejte chladnější, světlé a vlhké. V tomto případě je nebezpečí velkých mrazů, hlodavců, sucha a plevele, které můžou pěstování překazit. Doporučuje se vysadit více semínek, pro větší šanci úspěchu. Semínka by měla vyklíčit na jaře. Místo, kde jste švestku zasadili si můžete označit, abyste na jaře mohli zkontrolovat rostlinky.

Pokud jste si semínka doma připravili stratifikací v lednici, po vyrašení umístěte semínka do květináče zhruba 5 cm hluboko. Květináč umístěte na chladnější, světlé místo a udržujte rostlinku vlhkou. Pozor na přelití. Na jaře pak přesaďte do země a sledujte, jak krásně poroste.

Zasazením semínka vytvoříte novou odrůdu, protože pokud byste chtěli zachovat odrůdu původní, musel by se strom množit vegetativně. Vliv na růst stromu a jeho následné plody má stanoviště a podmínky stromu. Plody můžete sklízet už třetím nebo čtvrtým rokem.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments