Nenápadné signály, kterými nám tělo naznačuje, že něco není v pořádku

Ačkoli si často myslíme, že jsme naprosto v pořádku, naše tělo k nám mnohdy vysílá nenápadné signály, kterými se nám snaží naznačit, že něco není tak úplně v pořádku. Většina lidí tyhle náznaky často přehlíží, ba dokonce vědomě ignoruje, někteří o nich nemají tušení nebo jim nepřisuzují vůbec žádnou váhu. Nenápadné signály našeho těla nám ale mohou napovědět, že se v těle něco děje, takže bychom je určitě neměli podceňovat.

Nenápadné signály, které mohou značit problém

Možná si myslíte, že jste úplně zdraví a vašemu tělu nic nechybí. Jenže ono má třeba jiný názor, protože co si budeme nalhávat – lidské tělo je úžasný nástroj, který moc dobře ví, kdy s ním něco není v pořádku a v takových chvílích se nám to snaží dát najevo. Zatímco někdy se o slovo přihlásí jasně a zřetelně, jindy vysílá pouze nenápadné signály – a naším úkolem je tyhle náznaky vyslyšet, nepodceňovat je a jednat!

Pocity bolesti a těžkosti na hrudi

Bolest na hrudi se někdy objeví s menší, jindy zase s větší intenzitou. Takovýto příznak může být signálem kardiovaskulárních chorob nebo například strašáku v podobě infarktu, u kterého rozhodně neplatí, že by se týkal pouze starších lidí. Pociťujete-li už nějaký čas bolesti a těžkost na hrudi, měli byste neprodleně navštívit lékaře.

Zkrácené dýchání

Máte někdy pocit, že se vám nedostává dechu? Probudíte se s pocitem, že se nemůžete nadechnout? Pakliže jste už nějakou dobu tzv. u konce s dechem, měli byste zpozornět, protože i tento příznak může (ale samozřejmě také nemusí, nemalujme hned čerta na zeď) znamenat, že se u vás v těle něco děje. Zkráceným dechem se může projevit kupříkladu takové astma, zápal plic nebo srdeční onemocnění.

Nadměrná a přetrvávající únava

Jasně, únava už nejednou zaskočila snad každého z nás, to přece není nic neobvyklého. Vzhledem k hektickému životu současné doby se ani nelze divit, že nás tu a tam překvapí akutní nedostatek energie. Pozor byste si ale měli dát v případě, kdy u vás akutní únava přetrvává více jak dva týdny a nezmizí ani poté, co si pořádně odpočinete nebo strávíte několik hodin v posteli kvalitním spánkem. Mohlo by se jednat například o depresi, nádorové onemocnění nebo chudokrevnost.

Otok chodidel

Jako poslední zmíníme ještě otok nohou, který u někoho bývá velmi častý, u někoho se objevuje například při delší cestě autem. I v tomto případě zmiňujeme, že otok nohou nemusí nic znamenat, tímto projevem o sobě ale může dávat vědět například špatný krevní oběh nebo zpomalené proudění lymfy.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments