Odloupejte bříze pupeny a vylouhujte ve vodě. Získáte tak zázrak pro zdraví

Z břízy můžeme získat mnoho. Možná jste už slyšeli o březové vodě, ale využít břízu lze i jinak a bezpečněji. Zdraví prospěšné látky nám totiž poskytnou i její pupeny. Vyzkoušejte jarní březový čaj a využijte jeho detoxikačních účinků.

Proč právě pupeny?

V pupenech břízy je vysoká koncentrace živin. Vyvíjí se právě na jaře, tedy v době, kdy proudí míza stromu do kmene a větví. Březové pupeny nám pomohou s regenerací organismu, s bolestí kloubů, únavou a ekzémy. Navíc mají pozitivní vliv na trávení, jaterní funkce, slezinu a slinivku břišní. Podporují správnou činnost ledvin a posilují imunitu.

Jak zpracovat březové pupeny?

Nasbírejte si je dříve, než začnou pučet lístky. Můžete si z nich jednoduše připravit čaj, pokud je spaříte vodou a necháte 10 minut louhovat. Nicméně častěji se suší. Nasbírané pupeny rozložte je do suché a dobře větrané místnosti. Často je obracejte sušte do teploty 30 stupňů. Usušené můžete skladovat v tmavých lahvích.

Foto: Shutterstock

Vyrobte si domácí tinkturu

Pokud máte doma alkohol, můžete si během chvilky připravit domácí tinkturu. Budete potřebovat jen 50 g čerstvých pupenů a 500 ml vodky. Pupeny podrtíme, vložíme do tmavé láhve a zalijeme alkoholem. Minimálně 4 týdny macerujeme při pokojové teplotě. Každý den je potřeba láhev protřepat. Když máme hotovo, scedíme přes pláténko a slijeme do lahví. Uchováváme v temnu a chladu. Tato tinktura se užívá třikrát denně v množství 15–20 kapek do sklenice vody, pokud chceme podpořit detoxikaci organismu.

Bříza nabízí více

Nemusíte využívat jen pupeny, bříza nabízí více možností. Na jaře se sbírá i březová míza a březové listy. Z čerstvých listů si také můžete vyrobit čaj, a to stejným způsobem jako z pupenů, nebo je můžete nakombinovat. Pokud ho budete užívat třikrát denně, pomůže vám při potížích s močovými cestami a ledvinami, nebo při dně a revmatismu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bodyandface

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Super rada – jsou lidi, kteří jsou schopni mladou břízku oškubat tak, že už nenaraší…stejně jako spousta článků na internetu může za to, že lidi pořádají doslova nájezdy na medvědí česnek – vytrhají všechno kolem sebe bez jakékoli soudnosti – takovým ruce zpřerážet je málo.