Vyhoďte tento olej. Vůbec nepatří na stůl

Opravdu nehezky dopadla kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která se zaměřila na kuchyňské oleje, tentokrát konkrétně ty olivové, jež se prodávají v České republice. Zase jednou se potvrdilo, že výrobci a obchody k nám nedováží nic moc dobrého. Naopak, snaží se Čechy šidit, a to někdy opravdu za hranou.

Ukázala se realita

Jako bychom se vrátili o desítky let nazpět, kdy bylo šizení českého spotřebitele naprostým standardem. Od té doby jsme si ale přeci jen zvykli na určitou základní kvalitu. Zejména když potraviny něco deklarují, měly by to také splnit. Jenže v případě olivových olejů se to vůbec nepotvrdilo, ba právě naopak.

Kontrolováno bylo velké množství olejů, přičemž polovina z nich nevyhověla. Je až s podivem, že nejčastějším problémem byla ta skutečnost, že olivové oleje nebyly tím, za co se vydávaly. Hlavně ty extra panenské oleje toto označení vůbec nenaplňovaly a byly minimálně o třídu horší. S tímto označením se ale pochopitelně prodávaly za vyšší cenu.

Je nepříjemné, že problém byl detekován u poloviny všech olejů. Přeci jen ale ze všeho nejvíce zarazil případ jednoho oleje, který na pultech obchodů vůbec neměl co dělat. Přitom se prodával pod renomovanou značkou. Ovšem nebyl určen ke konzumaci.

Tento olej se rovněž vydával za extra panenský, nicméně uvnitř láhve našli inspektoři takzvaný lampantový olej. Ten vůbec není potravinou, ale používá se úplně jinak. Z jeho názvu možná odvodíte, že to je například pro svícení či dalším technickým účelům.

Foto: Shutterstock

Jak si to mohou dovolit?

Opravdu nás zarazilo, že tento olej nesl značku Borges, kterou si Češi spojují s kvalitními olivovými oleji. Zjevně tomu ale tak není. Konkrétně šlo o extra panenský olej v balení 1,25 litru, který byl zachycen v prodejní síti Makro a byl okamžitě stažen z trhu. V žádném případě byste ho neměli konzumovat.

Mohl se však objevit i jinde v rámci různých přeprodejů, protože Makro je velkoobchodem. Bohužel také slouží jako primární obchod pro celou řadu restaurací, které zde zřejmě tento olej nakoupily a rozlily ho do jídel zákazníkům.

V tomto oleji kontrola zaznamenala i velmi nepříjemné pachy a pachutě. Obsahoval také značné množství mastných kyselin. Celé dva gramy na sto gramů oleje, což je výrazně více, než by mělo být.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Franta ze Sokolova
Franta ze Sokolova
1 rok

Nemusím vyhazovat ani prázdnou láhev, protože jsem ten šmejd nikdy nekoupil. Spíše mě zaujal ten druhý obrázek Olivový olej Borges. Nechápu, jak může být light a ještě k tomu extra. To tam je místo tuku/oleje voda?

Michal
Michal
1 rok

Olivový olej nejím moc drahý na mě.

Jura
Jura
1 rok
Reply to  Michal

Kupuju ve Španělsku PRIMADONA,jezdím tam s kamoinem.100/15 hodnoty 1litr za 6,50Eura=zadarmo vůči ceně v CZ