Okamžitě vyhoďte tento čaj. Češi ho kupovali ve velkém, ale našly se v něm hrozné věci. Jak to mohli prodávat?

Obchodní řetězce nabízejí velké množství nejrůznějších produktů, ovšem ukazuje se, že ne u všech jsou prováděny adekvátní kontroly na kvalitu. Jinak by se totiž tak často nemohlo stávat, že když přijde státní inspekce, najde nějakou nepříjemnou závadovost.

Limity překročeny

V poslední době se to přitom pocitově děje stále častěji. Může to být dáno tím, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce provádí více kontrol, ale také tím, že v obchodech panuje větší nepořádek, případně snaha nakoupit co možná nejlevnější zboží, a to i s tím rizikem, že nebude úplně dobré. Potom už je jen krůček od toho, aby se ukázalo, že je ve skutečnosti dokonce závadné.

Aktuálně se to přihodilo v případě velmi oblíbeného čaje, který si lidé velmi rádi kupují. Jde o mátový bylinný čaj porcovaný v sáčcích, který se prodává pod označením K Classic, které je privátní značkou Kauflandu. Právě výrobky s touto značkou v poslední době často v těchto rozborech propadají.

V potravině byl překročen maximální limit pro obsah kontaminujících látek” uvedla SZPI ve své zprávě o produktu. “Rozbor v akreditované laboratoři SZPI v Praze v předmětném čaji potvrdil nadlimitní obsah pyrolizidinových alkaloidů, a to v množství 657 mikrogramů na kilogram (µg/kg). Maximální povolený limit přitom podle příslušného právního předpisu činí pouze 400 µg/kg.

Foto: Shutterstock

Pryč s ním

Vzorek byl sice odebrán v Kauflandu v Šumperku, ovšem v tomto případě nejde o něco, co by bylo omezeno na jednu prodejnu. Zjevně tu pochybil polský výrobce, takže zasažena bude zřejmě celá šarže s datem spotřeby do května 2025.

Čtěte také: Kaufland se do toho opřel. V Česku spustil novinku, na kterou lidé zírají s otevřenou pusou. Je to velká pecka

V žádném případě byste neměli tento čaj konzumovat, jelikož byste si akorát tak vylouhovali nebezpečné látky. Můžete se ho pokusit vrátit na prodejně Kauflandu s poukazem na tento nález SZPI.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments