Už je to tady. Důchodci v Česku přijdou o úspory. Tohle si ještě nikdo nedovolil

Stát nám to dávkuje postupně, aby to lidé vůbec vydrželi a nezačali se bouřit v ulicích. Část opatření konsolidačního balíčku začala platit již v lednu a Češi postupně zjišťují, jak moc se jich to dotýká. Druhá část je připravena na červenec, kdy to mnohé už vyloženě dorazí.

Ztratí peníze každý měsíc

Zatímco důchodci dosud pocítili především to, že se jim nepřidává tolik jako v minulosti, což je samo o sobě nemilé, za pár měsíců začne platit opatření, o kterém se dosud příliš nemluvilo. Má však vliv na příjmy a úspory penzistů.

Totálně se jim totiž překope přístup k takzvanému důchodovému spoření, kterého se dosud mohli nejen účastnit, ale také na něj kasírovat příspěvky od státu. Právě ty jsou ostatně hlavním důvodem pro jeho založení, jinak to totiž příliš smysl nedává.

Jenže teď právě o tyto příspěvky důchodci přijdou. “Myslela jsem si, že se mě to netýká, jelikož jsem smlouvu uzavírala před třemi roky, ale finanční poradce mi řekl, že je to retrospektivní. Beru to jako velký podraz od státu,” líčí paní Marie z Benešova.

Foto: Shutterstock

Zpackaný postup

Nejde totiž jen o už tak nemilou skutečnost, že už nebude moci čerpat příspěvky od státu, které činí 380 Kč každý měsíc. Ministerstvo financí to totiž celé udělalo tak nešikovně, že si teď musí vybrat ze dvou špatných možností. Otázkou je, zda to tak provedli schválně nebo je to opět jen typický šlendrián.

V zásadě by mělo být možné důchodové spoření v takovémto případě zrušit, jelikož už se nevyplatí. Důchodci ale zjišťují, že pokud tak učiní dříve než po pěti letech od založení, přijdou o peníze, respektive státní příspěvky, které už jim tam naskákaly. Tudíž musí dospořit alespoň těch pět let, jenže už bez podpory, a tedy za nevýhodných podmínek.

Čtěte také: Požádejte si o 13. důchod. Jinak nic nedostanete, vyřídíte si to v bance

Toto opatření kritizují nejen důchodci, ale také společnosti poskytující důchodové spoření. Podle nich jde o neprozíravý krok a argument o tom, že důchodci už si nemají na důchod co spořit, je velmi krátkozraký. Naopak, úspory jim pomáhají překlenout složité situace, kterých jsme tu v posledních letech měli hned několik.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiřina
Jiřina
1 měsíc

Pokud není na důchody,ať se stopne vyplácení peněz církvím,důchody jsou mnohem důležitější,navíc jsme národ ateistů.

Eva
Eva
2 měsíců

To je nehoráznost! Kdyby si ty nahoře nezvyšovaly platy o desítky ev stovky tisíc, zbylo by na zvyšovaní důchodů i na výživné. Je jedno, kdo byl na mateřské zda máma nebo táta. Na co se podíváme,to se zdražuje! Jak k tomu přijdou důchodci, kterým chce stát peníze sebrat a ev nezvyšovat🤦. Na co se podíváme, to se zdražuje. Většina důchodců je v důchodu nemocná i vážně. Na léky jsou velké doplatky. Některé léky jsou na předpis a musí se celé platit… To se týká i mladých rodin např.s dvěmi dětmi, kteří mají průměrné platy. Kroužky a jiné prospěšné aktivity, často… Číst vice »

Adam
Adam
2 měsíců

To je vrchol drzosti co si Jurečka a tato vláda dovoluje. Brečí že nejsou peníze a kde jsou peníze které lidé celý život odváděli do systému a nyní se senioři nehorázně okradájí. Jurečka tvrdí že důchody jsou přes 20 tisíc a více ,ale kdo je má s těch obyčejných lidí. Většinou jsou to bývalý politici, ředitele a podobně. Že vlády neumí s veřejnými financemi hospodařit za ta občané nemůžou. Peníze se nenávratně rozcházejí na nesmysly a podporu některých státu a potřeby politiku. Chtějí šetřit tak ať začnou u sebe a sníží si platy a rozpustit senát.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
2 měsíců

Jurečka si dlaždí cestu do pekla a pekelná váha se už nemůže dočkat. Čekají tam už na něj dva kamarádi, Lux a Gross.

Adam
Adam
2 měsíců

Už aby tam byl

Vratik
Vratik
2 měsíců

V rámci šetření na důchod jsem si po dosažení 65 let pořídil novou motorku. Třeba udělám Jurečkovi radost. 🙂 No a když ne, tak holt bude plakat Válek.