Okamžitě vyhoďte tohle oblíbené koření z Lidlu. Našly se v něm nepřípustné látky, nesmí se vůbec konzumovat

Se stahováním potravin z trhu se v poslední době v České republice roztrhl pytel. Je otázkou, čím je to způsobeno. Zda jen zvýšeným počtem kontrol nebo tím, že výrobci se snaží šetřit a ne vždy to pak dopadne nejlépe. Jisté je to, že příslušné orgány by se na kvalitu a bezpečnost potravin v české tržní síti měly opět pořádně podívat a vše náležitě kontrolovat.

Prodávaný výrobek

V tomto případě jde o oznámení od samotného obchodního řetězce Lidl. Ten pod svou privátní značkou Kania prodával koření, ve kterém se našly nepřípustné látky. V rámci preventivní ochrany výrobek stahuje z trhu. Lidé by ho v žádném případě neměli konzumovat. Mohou ho vyhodit, protože zase tolik nestojí, případně vrátit v kterékoliv prodejně Lidlu i bez předložení dokladu.

A o který výrobek se vlastně jedná? Bohužel o poměrně oblíbený a prodávaný kousek. Je to koření Oregano v desetigramovém balení s minimální trvanlivostí do 3. července 2025. Výrobcem, respektive dodavatelem pro Lidl je společnost McCormick Polska.

Foto: Shutterstock

Tohle vážně ne

Lidl přiznává, co přesně se v tomto koření našlo. Šlo o zvýšenou hladinu pyrolizidinových alkaloidů. Pochopitelně však už neuvádí, co je tato látka zač a co může způsobit. Tak se na to pojďme podívat.

Jde o toxiny, které produkují nejrůznější druhy rostlin. Často je tak konzumujeme, aniž bychom o tom vůbec věděli. Vyskytují se třeba v čajích nebo nápojích z bylin, a jak je patrné, také v koření. Úřad EFSA nicméně stanovil limity těchto alkaloidů pro lidské zdraví, které by neměly být překračovány.

Bohužel se objevují podezření, že tyto látky jsou pro lidský organismus ve zvýšeném množství skutečně nebezpečné. Je tu i podezření, že jsou rakovinotvorné, jakkoliv bude ještě nutné to potvrdit výzkumy.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Rambo
Rambo
1 rok

Jak vyhodit spíš nechat připlatit 2x cenu