Opravdu rostou po smrti vlasy a nehty? Tělesné procesy skonem nekončí

Lidské tělo je neuvěřitelně složitým organismem, který stále nemáme do detailu zmapován. Kdy vlastně nastává jeho smrt? Ve chvíli, kdy přestane bít srdce, jak je to dnes běžné? Ale vždyť mozek ještě funguje.

Je to velmi zvláštní, ale i poté, co člověku přestane bít srdce, mozek ještě nějakou dobu pracuje, a to doslova na plné obrátky. Ze všech sil se snaží zajistit organismu přežití a dokáže za tímto účelem zmobilizovat úplně vše. Neohlíží se přitom na případné vedlejší škody. Jsou zaznamenány výjimečné případy, kdy se lékařům podařilo člověka po delší době resuscitovat. Jeho tělo bylo však silně poškozené právě nadměrnou aktivitou bojujícího mozku.

Opravdu rostou nehty a vlasy po smrti?

Už ve starověkých spisech je možné najít zmínky o tom, že lidem rostou nehty a vlasy také po smrti. Tyto informace se občas objeví i v některých aktuálních publikacích, které se však řadí do kategorie fikce. Vzhledem k tomu, že lidé nemají příliš možností toto tvrzení verifikovat, často mu uvěří.

Pravda to ale není. Nebo alespoň ne tak, jak si představujeme. Vizuálně totiž takový jev pozorovat můžeme. Ačkoliv tělo neprodukuje další tkáň, dochází ke stahování a zcvrkávání těla. Díky tomu pak působí nehty a vlasy objemnější.

Mluvící mrtvoly

Lidé, kteří se pohybují kolem mrtvol, přicházejí s různými zvláštními tvrzeními. Jedním z nich je to, že mrtvoly vydávají různé zvuky. To je skutečně pravda a je to dáno tím, že rozkladné procesy těla vedou k tvorbě plynů. Ty vycházejí různými otvory, mimo jiné přes hlasivky a zvukovou trubici, což vede právě k produkci zvláštních zvuků, jež připomínají kvílení nebo bručení. Dříve si spirituálně ladění lidé mysleli, že jim mrtví chtějí tímto způsobem něco sdělit.

Porod po smrti

Ačkoliv to může znít nejbizarněji, opravdu se stalo, že žena po smrti porodila. Jistý archeologický výzkum například nalezl pohřbenou ženu v rakvi, u které byla mrtvola novorozence. Podobné případě byly zaznamenány už ve středověku a stávají se občas i v dnešní době. V případě, že zemře žena v pokročilém stádiu těhotenství, může v důsledku povolení svalstva dojít k samovolnému porodu mrtvého dítěte.

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments