Opuchlé nohy většinou značí selhávání některého z životně důležitých orgánů. Naučte se rozpoznat problém včas

Za oteklé nohy nemůže jen teplo, dlouhé sezení, stání nebo těsné oblečení či hormony. Proč otoky nohou vznikají a kdy bychom měli opravdu zpozornět? Podívejme se na to.

Otoky vznikají, když uniká tekutina z cév do okolí. Normálně drží vodu uvnitř cév, hlavně uvnitř tenkých vlásečnic, kde stěnu tvoří jedna vrstva buněk neboli onkotický tlak. Jde o schopnost krevních bílkovin udržet vodu v cévách.

Na co si dát pozor

Na velké teplo, dlouhé sezení, stání nebo těsné oblečení či hormony. Nevhodné je i dlouhodobé sezení se svěšenýma nohama a pokrčenými koleny, kdy se zpomalí návrat krve k srdci a krev v žilách stagnuje. Otoky kolem kotníků bez vzestupu hmotnosti a bolestí jsou relativně přirozené. Pár dní před menstruací se mohou objevit otoky a hromaděním 0,5 až 1,5 litru vody.

Žilní nedostatečnost

Žíly dolních končetin jsou vybaveny mechanismem, díky němuž vrací krev k srdci i proti zemské gravitaci vzhůru. Uvnitř žil jsou chlopně, které brání padat krvi dolů a okolní svaly je vytlačují výše. Ochabnutí žilní stěny a chlopní způsobí, že se krev v rozšířených žilách hromadí a pomalu se vrací k srdci. Na povrchu nohou jsou viditelné křečové žíly neboli varixy a nohy otékají.

Žilní trombóza

Vzniká i u hormonální antikoncepce. Když se žíla ucpe krevní sraženinou, objeví se bolestivý otok na postižené noze, ta je chladnější, těžká a bolí. Rizikem vzniku trombózy jsou i vrozené dispozice, nepohyblivost, stav po operaci a úrazu, užívání některých léků, onkologická onemocnění, gravidita a dehydratace. Dále pak nesprávná životospráva a nedostatek pohybu.

Foto: Shutterstock

Onemocnění ledvin

V počátcích jsou oteklé kotníky, pak celé dolní končetiny, objevuje se i tekutina v břišní dutině a otoky mohou postihnout i ruce a obličej. Typickými ledvinnými otoky jsou otoky kolem očí a očních víček. Nastane náhlý přírůstek 3 a více kg a v moči je bílkovina a erytrocyty. Neléčená ledvinná onemocnění mohou končit ledvinným selháním, dialýzou nebo transplantaci ledvin.

Onemocnění srdce

Pravostranné chronické srdeční selhání bývá provázeno otoky. Srdce nestačí přečerpat dostatek krve z velkého oběhu do plic, ze stagnující krve uniká tekutina do okolního vaziva a vznikají celkové otoky, nejprve v nohou, neléčené srdeční selhání je ale příčinou obrovských otoků a přírůstku hmotnosti.

Preeklampsie – pozdní gestóza

Komplikace ve třetím trimestru gravidity v oblasti cév a ledvin. Otoky nohou, zvýšený krevní tlak a bílkovina v moči. Otoky přetrvávají i po nočním klidu, postihují i břicho, ruce a obličej. Přidají se bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, bolest v nadbřišku, neklid, nejasné vidění, zúžení zorného pole a tmavé skvrny v zorném poli. Může se předčasně odloučit placenta, objevit poruchy krevní srážlivosti nebo narušit vývoj plodu.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.