Panické záchvaty mohou být nebezpečné. Naučte se je rozpoznat včas a buďte připravení

Pokud často trpíte záchvaty paniky, nemusí jít o nic vážného. Pokud ale bojujete s panickou poruchou, je to velmi nepříjemná a chronická nemoc. Jak se jí bránit?

Pokud se nutíte do klidu a počítáte do deseti, ale stále to nepomáhá, zbystřete. Záchvat paniky nás nutí přestat rozumně uvažovat a cítíme se v ohrožení života. Panická ataka může připomínat i srdeční infarkt, pocit dušení nebo kolapsu.

Panika přichází nečekaně

Záchvaty paniky a nevysvětlitelné úzkosti přicházejí náhle a bez varování. Pacient trpící panickou poruchou nikdy dopředu neví, kdy a kde ho panika přepadne. Na panickou ataku se bohužel nelze nijak předem připravit.

Co je příčinou panické poruchy

Příčinou panické poruchy bývá úzkost. Kořeny mívá v raném dětství a trvá i desítky let, než se projeví. Mnohem častěji postihuje ženy. Pacienti mohou být ve věku 15 až 25 let, ale i 45 až 60 let. Spouštěčem bývají vnější okolnosti. Dlouhodobý stres, nadměrné pracovní vypětí, traumatický rozvod nebo velký žal po odchodu blízké osoby. Každá reakce má jinou intenzitu. Může mít podobu i této duševní choroby.

Průvodní znaky panické ataky

Tělesné příznaky jsou velmi nepříjemné. Průvodním znakem panického záchvatu je zvýšené pocení, pocity na omdlení, dušnost, bušení srdce, závratě, mravenčení v končetinách a studený pot po celém těle. Přidává se i neklidná mysl a tíživé myšlenky. Člověk má obavu, že se zblázní, zemře nebo se stane něco tragického a šíleného. Pár desítek minut je nesmírně vyčerpávajících po fyzické i psychické stránce. Při prvních záchvatech se volá záchranka a následuje hospitalizace. I když jsou ve většině případů vyloučena vážná onemocnění, panické stavy se opakují.

Jak se bránit panice

Pokud se nejedná o výjimečnou událost, ale situace se opakuje, návštěvu lékaře neodkládejte. Čím dříve dostanete odbornou pomoc, tím se bude váš stav lépe léčit. Psychiatr obvykle předepíše léky a pacient chodí pravidelně na kontrolu. Léky je nutné užívat i v době, kdy se cítíte relativně v pohodě. Někdy zabírá psychoterapie.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments