Atraktivní pomoc na úsporná opatření od státu

Po dlouhých letech začalo být problematické vyjít s vlastním příjmem. Lidé si vůbec nedovedli představit, jak mohou jednotlivé položky jejich rozpočtů dramaticky zdražit. Jenže naráz to dopadlo jak na energie, tak i potraviny a další záležitosti. Mnozí tak najednou zjistili, že se svým platem prostě nevyjdou.

Máte nárok?

Tito lidé však potřebují čas od času vydat i větší obnos peněz, například na potřebné rekonstrukce či renovace. Na ně jim příspěvek na bydlení nepomůže. Ten kryje pouze aktuální měsíční výdaje a navíc se o něj musí pravidelně žádat.

Řada lidí by přitom ráda provedla alespoň základní úsporná opatření na svém domě. Vždyť se o nich pořád tolik mluví a zmiňuje se také skutečnost, že mohou pomoci snížit spotřebu energií o desítky procent. Jenže, jak má člověk na hraně svých příjmů zaplatit nová okna nebo třeba zateplenou fasádu?

Stát se teď proto vytasil s velmi užitečnou pomocí, která cílí skutečně dobrým směrem. Jmenuje se Nová zelená úsporám Light a opravňuje Čechy žádat až o 150 tisíc korun na provedení rekonstrukcí, ideálně s účelem úspor.

Kritéria této pomoci nejsou přitom nijak složitá. Nárok má velké množství lidí. Požádat mohou například všichni důchodci, ale především ti, kdo v období od 12. září do podání žádosti čerpali příspěvek na bydlení. Na něj má nárok stále více domácností, odhaduje se dnes až čtvrtina a toto číslo s rostoucími náklady neustále roste.

Foto: Shutterstock

Peněz je dost

Pokud tedy příspěvek ještě nepobíráte a o dotaci ve výši 150 tisíc korun byste měli zájem, podívejte se, zda na něj máte nárok a případně požádejte. Pomůžete si tak hned dvakrát, protože vám stát bude pravidelně posílat i onu částku na bydlení.

Žádat je možné na webu Nová zelená úsporám, kde stačí vyplnit příslušný formulář. Vyplácení začne začátkem příštího roku a žádosti bude možné podávat až do poloviny roku 2024.

Pokud už jste náhodou nějakou tu úpravu na domě provedli, nemusíte smutnit. Až k 12. září můžete o dotaci požádat zpětně, pochopitelně pokud jste pobírali příspěvek na bydlení.

Na tuto pomoc je vyčleněna velkorysá částka ve výši 1,5 miliardy korun, přičemž se v případě vysokého zájmu počítá s jejím doplněním. Dostat by se tak mělo skutečně na každého.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Stát nám nasral, tak nám nasere opět. Zase se kecá na internetu. Já jsem osamocený důchodce a zatím mám od státu jen hovno. A tak to bude do mé smrti.

Last edited 1 rok by Zvoník
Petr
Petr
1 rok

Lidé v invalidnich důchodech by měli dostat pomoc všichni ve třech stupních 90000,- 120000,- 150000,-

Petr
Petr
1 rok

Pěkný nesmysl protože je určen pouze
pro lidi s 3 invalidnim důchodem
a kdo má 2 inval. a 1 inval. důchod nedostane
NIC !