Češi schytají v lednu 2023 další drsnou ránu. Vůbec se o tom nemluví, ale spoustu lidí už to položí. Jako opravdu?

Lidé by jistě velmi rádi slyšeli, že po tomto naprosto špatném roce, kdy jsme schytávali jednu ránu za druhou, bude konečně lépe. Je to logické a pochopitelné očekávání, protože mnohým to přijde už opravdu dlouho. Jenže z historického hlediska to zase tak dlouho není. Ostatně, už dávno se mluvilo o “sedmi tučných a sedmi hubených letech”. Můžeme být tedy teprve na začátku něčeho opravdu zlého.

Nepěkné vyhlídky

Mnozí se teď rádi chytají z kontextu vytržených čísel. Chvíli už se zdálo, že zdražování skutečně dosáhlo vrcholu a postupně se bude uklidňovat. Ostatně, v říjnu činila inflace jen 15 %. Sice hrozivé číslo, jenže markantně zpomalila. Už mělo být zkrátka lépe. Jenže ono se to zase vrátilo. V listopadu tu máme inflaci 16,2 %, a pokud by se nezapočetl sporný efekt úsporného tarifu, činila by dokonce téměř 20 %.

Opravdová rána by mohla přijít začátkem příštího roku. Tehdy totiž úsporný tarif přestane platit. Co naopak platit začne, to jsou nové ceníky dodavatelů elektřiny a plynu. Ty už jsou známé a jsou skutečně velmi vysoké. A to tak, že prakticky všichni budou platit státem povolené maximum. Tedy zastropované ceny.

Za normálních okolností by platili ještě více, ovšem skutečnost, že se dostanete na strop, v žádném případě není důvodem k radosti, ba právě naopak. Pro spoustu lidí to znamená, že budou platit několikanásobky toho, na co jsou zvyklí. Pro ty, komu skončí fixace z minulých let, to bude doslova návrat do reality, protože staré ceny s těmi novými se vůbec nedají srovnávat.

Foto: Shutterstock

Roztočená spirála

Jenže to bohužel není vůbec všechno. V lednu také pravidelně dochází k většímu zdražení potravin, které tentokrát může být citelné. Výrobci potravin a obchodníci často čekají právě na začátek nového roku, který využívají k významnějšímu přecenění. Podle řady z nich přitom v minulých měsících vznikl značný “dluh”, když nechtěli zdražovat, ale teď už budou muset.

První vlaštovky ostatně vidíme už teď. Prudce zdražují cukr, máslo, brambory nebo vejce, u kterých to již nešlo udržet. V lednu by potom mohly následovat další potraviny. Výrobci i obchodníci totiž čelí enormním nákladům na energie, dopravu i výrobní suroviny. Do toho si zaměstnanci říkají o vyšší platy, aby pokryli zdražování, a máme tu inflační spirálu jako vyšitou.

Ta je skutečným nebezpečím, protože může vyvolat situaci, kterou některé domácnosti už skutečně nezvládnou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments