Paralen může poškodit vaše zdraví. Víte kolik tablet je ještě bezpečných?

Paralen pravděpodobně nechybí v žádné domácí lékárničce. Je to jeden z nejběžnějších léků, které jsou k dostání bez předpisu. Není proto divu, že po něm většina z nás sáhne jako po prvním pomocníkovi při příznacích chřipky a nachlazení, při zvýšené teplotě, bolesti hlavy nebo kloubů. Měli bychom ovšem mít na paměti, že i pro volně prodávané léky platí určitá pravidla. Znáte ta, která se týkají Paralenu?

Ve správných dávkách paracetamol léčí

Paralen obsahuje paracetamol a právě ten je onou účinnou látkou, která nám pomáhá bojovat proti zdravotním potížím. Jedná se o analgetikum (snižuje bolest) a antipyretikum (tlumí horečku). Zároveň může oslabovat emoce, a to jak negativní, tak pozitivní.

Přestože paracetamol vypadá na první pohled jako látka se spoustou pozitivních účinků, měli bychom rozhodně dbát na správné dávkování. I když je vám hodně špatně, nepřekračujte dávku uvedenou v příbalovém letáku. Tím byste si totiž rozhodně nepomohli, naopak. Předávkováním si způsobíte otravu, která může vést až k selhání jater. Pravděpodobně k němu nedojde hned (to byste museli sníst několik balení pilulek), ale pokud užíváte Paralen častěji, potíže se nastřádají.

Foto: Shutterstock

Hlídejte si počet tabletek

A kolik tablet Paralenu je tedy ještě v pořádku? U osob starších 15 let s váhou nad 50 kg je to maximálně 8 tabletek. Najednou byste si však měli vzít nanejvýš dvě. Odstupy mezi jednotlivými dávkami by pak měly činit alespoň 6 hodin.

U dětí jsou pak dávky logicky nižší, záleží na věku a hlavně hmotnosti. U mladších šesti let se raději nejprve poraďte s lékařem, který vám doporučí správný postup, a do laického domácího léčení se vůbec nepouštějte.

Děti od 6 do 12 let, s tělesnou hmotností od 26 do 40 kg by měly užívat maximálně čtyři tabletky denně (jedna dávka pak činí půlku až jednu tabletku a opět platí šestihodinový odstup). Děti od 12 do 15 let, s hmotností 40 až 50 kg si mohou vzít maximálně šest tabletek.

Na pozoru by se měli mít také těhotné a kojící ženy. Nárazové užití Paralenu by nemělo být rizikové, přesto je potřeba konzultovat jej nejprve s lékařem.

Pozor na kombinace léků

Paracetamol není obsažený jen v tabletkách. Najdete ho také v celé řadě dalších léčiv, včetně nejrůznějších nápojů a sirupů proti nachlazení. Zvláště u těch mají lidé občas pocit, že se jedná jen o jakýsi doplněk, něco jako čaj s citronem. Ve skutečnosti jde o léčivo a opět je potřeba dodržovat instrukce v příbalovém letáku. Rozhodně tedy nekombinujte tabletky s horkými nápoji, čípky nebo jinými léčivými prostředky. Zvýšili byste příjem paracetamolu nad přijatelnou míru a zadělali si na problémy. Pokud si nejste jistí, vždycky se raději poraďte v lékárně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Theguardian

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments