Pečete a došla vám vejce? Žádný problém, v každém špajzu najdete dokonalou náhražku

Oddělte bílky a žloutky, šlehejte vejce s cukrem, přidejte vejce. Vejce jsou jednou ze základních ingrediencí pro většinu buchet, koláčů a dezertů. Co ale dělat v případě, že polička na vejce zeje prázdnotou? Poradíme vám, jak nahradit vejce.

Sousedská výpomoc

Když se peklo dříve, stačilo zajít na zahradu ke slepičkám a čerstvá vejce byla hned k dispozici. Později měli výhodu ti, kteří žili na vesnicích, v sousedství vždy nějaká vejce byla. Ve městech a bytových domech zase panovalo čilé sousedské setkávání a nebyl problém večer zaklepat na protější dveře a o vejce poprosit. Dnes žijeme ve větší anonymitě a jakmile doma dojdou vejce, řeší se to obvykle tak, že sedáme do auta a jedeme do obchodu. Což je nepříjemné, zejména v nočních hodinách.

Ukážeme vám, že vejce se dají snadno nahradit, to uvítáte i v případě, že trpíte potravinovou alergií a musíte se vyhýbat žloutku nebo celým vajíčkům.

Vejce jako pojivo

Lepivá struktura vajec působí v těstě jako dokonalé pojivo, tuto funkci můžete přenechat jedlé sodě s octem. Stačí smíchat 1 lžičku jedlé sody a 1 lžičku octu. Zmíněná směs nahradí 1 vejce psané v receptu. Samozřejmě z náhrady bílkový sníh nevyšleháte, ale dá se použít do bábovky nebo bublaniny, v hustých těstech se jedná o dokonalou náhražku.

Do litých těst více mouky

Řídká těsta můžete spojit přidáním více mouky. Tu je ale třeba smíchat s vodou, olejem a práškem do pečiva. Zvlášť si připravte těstíčko ze lžíce mouky, 2 lžic vody a 2 lžic oleje. Promíchejte se lžičkou prášku do pečiva. Zmíněné těstíčko nahradí jedno vajíčko. Těsto bude příjemně vláčné.

Foto: Shutterstock

Nahrazujte jablečným pyré

Jablečné pyré dodá litým těstům dokonalou vláčnost a příjemnou kyselost. Vejce nahradíte 5 polévkovými lžicemi jablečného pyré. To je třeba smíchat se špetkou prášku do pečiva. Použít můžete vlastní jablečné pyré nebo zakoupené pyré v podobě ovocných kapsiček a skleniček, které jsou určené jako přesnídávka pro děti.

Další možnosti, jak nahradit vejce:

  • 2 lžíce škrobu (kukuřičný, bramborový) smíchané s 2 lžícemi vody,
  • 1 lžíce majonézy,
  • jemné tofu (silken tofu),
  • půl zralého a rozmačkaného banánu,
  • rozemletá semínka (slunečnice, lněná, chia) smíchaná se 3 lžicemi vody.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments