Plíce se snadno znečistí a při napadení viry mohou vypovědět službu. Naučte se je jednoduše vyčistit a posílit

I když se o tom moc nemluví, opravdu zdravé plíce má v dnešní době málokdo. Nemusíte ani kouřit a i tak můžete mít problémy. Za potížemi stojí alergie, chronické choroby i znečištěné prostředí. Plíce přitom není třeba zanedbávat.

Proč je dobré čistit plíce

Metody pro čištění plic jsou vhodné pro kuřáky i pracovníky, kteří se často pohybují ve znečištěném prostředí, chronicky nemocné osoby, astmatiky nebo pacienty s cystickou fibrózou. Znečistěné ovzduší, chemikálie, toxiny i kouř z cigaret poškozují naše plíce a mohou vést k závažným onemocněním ohrožujícím život. Podle Světové zdravotnické organizace je znečištěné ovzduší příčinou úmrtí 4. milionů lidí ročně.

Plíce se čistí samy

Plíce patří k orgánům, které se čistí samy. V plicních sklípcích se ale často vytváří hlen, ve kterém se usazují toxiny, škodliviny a patogeny, které tělo vylučuje i s hlenem vykašláváním. Pomoci vám mohou speciální čisticí techniky.

Inhalace páry

Inhalování páry je snadné, rychlé a levné. Díky inhalaci páry lze vyčistit své od hlenů. Stav plic a dýchání se vždy zhorší s příchodem suchého a chladného počasí, kdy nám začínají vysychat plicní sklípky. Vdechování páry plíce hydratuje, čistící proces se aktivuje a obnovuje do běžného fungování.

Proces kontrolovaného kašle a očisty plic

I spontánní kašel odborníci doporučují kontrolovat, protože škodí zdraví. Doporučují se posadit na židli a dát si ruce na břicho. Pak pomalu vydechovat a nadechovat se nosem. Během výdechu 2x až 3x se má krátce zakašlat s pootevřenými ústy a uvolnit se. Podle potřeby se má postup opakovat. Při vědomém kašli tolik tělo netrpí.

Uvolňující cviky na pročištění plic

Tento cvik provádějte alespoň 5 minut. Lehněte si na zem, dejte si pod hýždě polštář a pokrčte nohy s ohnutím směrem k hrudi. Pomalu se nadechujte nosem a potom dlouze vydechujte ústy. Pak se otočte na bok a to samé proveďte v pozici na boku. Plíce se začnou lépe čistit, uleví se vám od bolestí, nepříjemností i dráždivého kašle.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.