Předčasná puberta je nemoc. Kdy nastupuje a lze jí vůbec předcházet?

Když se dítě dostane do puberty, je to zejména pro rodiče období, které se těžko zvládá. Rodiče se na pubertu sice chystají, ale vždy je toto období překvapí. Děti jsou v tomto období nevyzpytatelné, rodiče vždy překvapí, co se s dětmi v tomto jejich období děje. Co by se ale stalo, kdyby puberta přišla dřív? To si mnozí rodiče ani neumí představit, bohužel je to něco, co se běžně objevuje. Předčasná puberta opravdu existuje.

Když přijde puberta moc brzy

Pokud hovoříme o pubertě, hovoříme o období života člověka, během kterého dochází k vývoji sekundárních pohlavních znaků a k vývoji dalších specifických věcí. V tomto období dochází ke zvětšení prsou, taktéž začíná růst ochlupení, narůstá svalovina a vousy, případně dochází ke změně mužského hlasu. Jak jsme zmínili, toto období ale může přijít mnohem dříve, než je zvykem. V takovém případě hovoříme o předčasné pubertě, která přichází u dívek už před osmým rokem života a chlapců před devátým rokem. I když se s předčasnou pubertou nesetkáte tak často, je to jev existující, vyskytující se u 0,6% dětí.

I když by mnozí rodiče nad předčasnou pubertou mávli rukou, odborníci doporučují ji nepodceňovat. Může být totiž příznakem velmi vážného onemocnění.

Je možné předčasné pubertě vůbec předcházet?

Tou hlavní otázkou, kterou si jistě většina lidí pokládá, je, jestli lze předčasné pubertě vůbec předcházet. Bohužel neexistuje specifická prevence vůči vzniku tohoto onemocnění, bohužel. U malých dětí se doporučuje neužívat sójové mléko, ostatně je to jen jedna z mnoha věcí, které na předčasnou pubertu mohou mít vliv.

Lze předčasnou pubertu léčit?

Pokud se u dítěte opravdu objeví příznaky předčasné puberty, je nutné ihned navštívit lékaře. Jak jsme zmínili, může to být příznak vážného onemocnění, které je nutné podchytit včas. Ideální je navštívit dětského endokrinologa, který odhadne už z viditelných příznaků, o jakou případnou poruchu se jedná, pokud se tedy o  poruchu jedná.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.