Plíseň na stěnách okamžitě zmizí. Osvojte si způsob jejího rychloodstraňování

Plíseň v bytě je jeden z nejzásadnějších problémů, jaký vás může ve vaší domácnosti potkat. Může se totiž objevit velmi rychle, ale zbavit se jí je běh na dlouhou trať.

Kde se bere plíseň

Plísně se často objevují především ve starších stavbách, které mají špatnou izolaci. I v novějších bytech a domech se však plísně mohou objevit – především v koupelnách, někdy také v kuchyni, případně na zdech v oblastech okolo oken či dveří. Plísně se také často objevují v místnostech, kde je hodně květin, a někdy je též můžete objevit za nábytkem.

Plísně se drží především ve vlhkém prostředí, také jim svědčí spíš teplo. Když se vám v domě rozšíří, mohou vám způsobit vážné zdravotní problémy. Plísněmi trpí především astmatici, mohou však také vznik astmatu či alergií vyvolat.

Preventivní opatření

V případě starších domů mohou proti plísním pomoct některé náročnější stavební úpravy – vylepšení izolací a výměna oken a dveří. Pokud už máte s plísněmi zkušenost, vyplatí se také použít při bílení protiplísňové nátěry.

Když rozmisťujete nábytek, myslete na to, že by neměl zcela přiléhat ke stěně, ale vždy byste měli nechat mezeru, kterou může cirkulovat vzduch tak, aby se na zdech nedržela vlhkost.

Květiny jsou krásné, ale nikdy by jich v místnosti nemělo být příliš. Mohou totiž vytvářet speciální vlhké mikroklima, ve kterém se bude plísním dařit – ať už na rostlinách samotných, nebo v substrátu anebo dokonce na okolních zdech.

Foto: Shutterstock

Plíseň v koupelně

Nejčastěji se plísně objevují v koupelnách či prádelnách. Je tomu tak z prostého důvodu: mají tam ideální podmínky ke vzniku a šíření, tj. vlhko a teplo. To je důvod, proč by se v těchto místnostech měly používat protiplísňové nátěry. Je také důležité je pravidelně uklízet s pomocí dezinfekčních přípravků.

Nejdůležitější a také nejlacinější prostředek, jak se bránit plísním v koupelně, je však pravidelné větrání. Pokud nemáte možnost nechávat otevřené okno, nechejte si do takové místnosti zabudovat alespoň větrák a pravidelně ji nechávejte vyfoukat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Všechny volné zdi v bytě máme porostlé rostlinami a světe div se – nikde žádná plíseň 😀 naopak – velmi příjemné prostředí