Plynové kotle už nejsou tak výhodné jako dřív. Chystá se příspěvek na jejich výměnu

Ještě nikdy nebyl o dotace na úsporná opatření v domácnostech takový zájem jako dnes. Oblíbený program Nová zelená úsporám běží na plné obrátky a v permanenci jsou i další programy, které organizuje Ministerstvo životního prostředí.

Nic není jako dřív

Dnes mají lidé zájem především o to, aby jejich dům či domácnost byla co nejúspornější. Kdo tak ještě nezateplil, snaží se to co možná nejrychleji napravit. Obrovský zájem je také o solární panely, na které se dnes ale čeká i celý jeden rok. Instalační firmy jednoduše nestíhají a nedostává se ani materiálu.

To je ale podle všeho teprve začátek. Česká republika je spolu s celou Evropou vystavena nutnosti překopat své energetické základy. Je jasné, že velkou roli budou hrát obnovitelné zdroje, ale právě i úspory. Počítá se s tím, že množství spotřebované energie bude rok od roku klesat.

V tomto konceptu už prakticky žádné místo nenáleží plynu. Ten bude možná ještě dojíždět ve výrobních firmách, ovšem domácnosti by se závislosti na něm měly co nejrychleji zbavit. Poslední události, kdy vypadly z provozu klíčové plynovody, ukazují, že na tento zdroj energie už nebudeme moci spoléhat. Sice sem bude možné dovézt ve zkapalněné formě, ovšem to už není tak levná energie, která by se hodila na plošné využití.

Foto: Shutterstock

Nevyhnutelný proces

Pro domácnosti to bohužel znamená, že se budou muset v dohledné době zbavit svých plynových kotlů. Možná to ani nebude muset být nařízeno. Půjde o automatický proces, kdy bude plyn buď tak drahý nebo nebude vůbec, což z plynového kotle udělá nepoužitelné zařízení.

Ministerstvo s tím už počítá a v příštím roce chce rozjet masivní dotace právě na výměnu plynových kotlů. Je to svým způsobem paradoxní, protože Česká republika sotva právě dokončila přechod z kotlů na pevná paliva právě na plynové kotle. Lidé do nich investovali nemalé prostředky, i když část byla hrazena dotacemi, a teď budou muset měnit znovu.

Je ale otázkou, za co. Ve většině případů se nabízí tepelné čerpadlo. To je ale velmi drahé a ne všichni, kdo už si ho nechali nainstalovat, jsou s ním také spokojeni. Lze tak očekávat, že část domácností na modernizaci rezignuje a raději se vrátí zpět k uhlí nebo dřevu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radovan
Radovan
1 měsíc

Počátkem roku jsem zrušil plyn (topení a ohřev vody) a objednal si TČ. Nyní jsem slyšel, že na tuto výměnu bude snad dotace?
Poradíte mi? Děkuji.

God
God
2 měsíců

Nechápu tu drahou investici.Kde na to důchodci asi mají vzít?Pokud je vláda tak chytrá ať to domácnostem nainstaluje sama bez žádostí. Jinak jaderné elektrárny máme na co?Muzatka Drabova si svítí sama?Logika vlády je tedy opravdu úsporná 🤣🤣🤣

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  God

Mikropenis Put-in si svítí sám?

hanysek33
hanysek33
2 měsíců

Tak se vrátíme zpět do džungle a budeme topit šlamem,a už vidím že mi stát na dotacích vrátí investice do topení plynem.

Ferari
Ferari
2 měsíců

Budu topit per lahvemi a pleumatakami.Vyjde mě to levněji a ušetřením peníze,snížm zjisky kapitalistů a zjislusktiuchtivost chamtivstu.Cumim na zprávy,a je mi na zvracení! Už raději ani jídlo ve slevě nekupuji,se si to obchodníci po expiraci hodi do odpadkového kontejnerů.Co slyším? PRAHA!Dyk to je prdel České republiky!Zahrabat hnojem!

Vladimír Kopečný
Vladimír Kopečný
2 měsíců

A kdo mě donutí vyměnit ani ne rok a půl kondenzační kotel na který mám ještě přes tři roky záruku od výrobce :-). S mojí roční spotřebou plynu kolem 6MWh mě může TČ vylízat kapsu a to i kdyby jsem ho vůbec měl fyzicky kam dát :-). Jsem si na tools.refsite.cz nechal spočítat “úsporu” při přechodu z KK na TČ a výsledek -92 let :-). Ani ten jejich algoritmus nepobírá přechod z KK na TČ pro určité domácnosti. A to pomíjím, že mě minulý rok ČEPS přes ČEZ distribuce oznámil, že na přechod z 1x25A na 3×20 nemá volnou kapacitu… Číst vice »

Last edited 2 měsíců by Vladimír Kopečný
mrbignos
mrbignos
2 měsíců

Tepelne cerpadlo je navacsinu starsich domov nepouzitelne. Skor ako vymenit kotle by tochcelo vymenit politikov, aj na SK

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  mrbignos

Lepší je zapojit vlastní mozek. Ale většina lidí ho nemá.