Dodavatelé elektřiny a plynu se utrhli ze řetězu. Pozor na vyúčtování a zálohy, snaží se vás nachytat

Kromě nehezkého počasí, které má mimo jiné i neblahý vliv na spotřeby elektřiny a plynu, kazí letošní září ještě jedna věc. Ve velkém totiž začala chodit vyúčtování energií, navíc s předpisy nových záloh.

Zálohy prudce stouply

Zatímco některé domácnosti zasáhne už samotné vyúčtování, a to pokud neměly zafixované ceny a už se jim v průběhu minulého roku navyšovaly tarify, jiné obvykle současnou realitu rozpoznají až podle výše nových záloh.

Často se teď přitom stává, že ačkoliv samotné vyúčtování skončí přeplatkem, tedy dodavatel vrací peníze ze zaplacených záloh, zároveň předepíše podstatně vyšší zálohy na příští období.

Důvod je přitom jednoduchý. U takových klientů obvykle došlo nebo dojde ke změně tarifu či ceníků. Může jim například skončit fixace. Dodavatel pak už počítá s podstatně vyššími cenami. V zásadě to není špatné, protože pokud by byly ponechány stávající zálohy, znamenalo by to, že další vyúčtování skončí skutečně vysokým nedoplatkem. A ten pak mohou mít lidé problém jednorázově uhradit, čemuž chtějí pochopitelně všichni předejít.

Jak se ale zdá, ti méně solidní dodavatelé elektřiny a plynu se rozhodli využít nebo spíše zneužít situace. Energetický regulační úřad informoval o tom, že si u něj stěžuje rekordní množství zákazníků na to, jaké jim dorazilo vyúčtování, případně nové zálohy. Jde o tisíce případů.

Foto: Shutterstock

Dodavatelé využívají situace

Podle regulátora se dodavatelé dopouštějí řady pochybení. Předně neinformují své zákazníky o nových cenách, a ti se pak diví, kolik že to vlastně mají platit. V některých případech jsou ale skutečně platby špatně nastaveny, tedy pochopitelně výše.

Běžný zákazník je přitom obvykle v koncích, protože vyúčtování spotřeby elektřiny a plynu je obvykle tak složité, že se v něm nevyzná. A když si stěžuje u dodavatele, ten si obvykle pomůže nějakou kličkou, na kterou je bez dokonalé znalosti problematiky obtížné reagovat.

Asi nejčastějším problémem jsou přitom příliš vysoko stanovené zálohy. Vzhledem k vyšším cenám je logické, že budou vyšší, ale někteří dodavatelé je dají záměrně ještě výše. Důvod je jednoduchý. Peníze, které v průběhu roku dodavateli posíláte, pro něj představují v podstatě bezúročnou půjčku. A to se v době, kdy si tyto firmy půjčují třeba za desetiprocentní úrok, rozhodně hodí.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Jiní zase mají zálohy nižší než před vypuknutím energetické krize. Zálohy jsou různé a dají se relativizovat. Ovšem na druhé straně zůstává faktem, že vláda Fialy nechce stáhnout naši elektřinu z lipské burzy a nechce odmítnout nakupování předražených emisních povolenek, které předtím skoupili němečtí spekulanti. Vláda Fialy upřednostňuje zájmy zahraničních akcionářů a Bruselu před zájmy občanů ČR.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Čechy je potřeba brát u huby, co to jde. Když jsou tak blbí a volí si takovouto politiku, tak ať trpí. Imbecilita a tupost se snoubí se západním myšlením a tak si na sebe pletou bič čím dál tím větší a razantnější a myslí si, že energie a paliva jim spadnou z nebe. Měli jsme zdroje, ale nyní jsme si sebevraždou ustřihli všechny dostupné levné možnosti vlastní blbostí! Dobře nám tak!

Radka
Radka
1 rok

Náš dodavatel energií (ARMEX ENERGY) nám výrazně zvýšil zálohy zejména na odběr plynu již od jara 2022, přes léto nám zvedl zálohy na 11 tisíc Kč a od října skokem o 5 tisíc korun měsíčně na 16.300 Kč, s manželem jsme důchodci, takže zálohy na plyn likvidační

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Radka

Brát energie od firmy která má v názvu armex-cosi je dost divné. Vám to nebylo podezřelé?

Tak si snad pořídíte kotel na TP, nebo budete brečet že je plyn drahý?

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Xavier

Tak každý nemá barák a do paneláku nejdou kamna natož kotel!!Koukám Vaše rada nad zlato🤣🤣🤣

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Monika

V paneláku je centrální vytápění, karma možná v činžáku. Budete-li se obtěžovat s výpočtem podle normy, musí paní provozovat v bytě ubytovnu pro 10 lidí a to by plynem i vytápěla, jinak není možné spotřebovat tolik plynu.

Nechápu kde se tahle skupina lidí vůbec bere. Nízké příjmy a takto extrémní spotřeba, lidi, vy jste na hlavu? Vždyť tolik nespotřebovávájí ani ti, kteří na to mají!

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Xavier

Jseš debil, Xavere. Nevíš, co je to bydlet v paneláku a nemít jiné možnosti vytápění. Leda tak díru do panelu pro komínek od kamen a sousedé nade mnou: Dejchni si!

Zdenek Hanzlik
Zdenek Hanzlik
1 rok
Reply to  Zvoník

Xavierem, probuď se !!!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Zvoník

Neumíš ani správně opsat jméno, ale chytrej jsi jak rádio. Proč teda nemáš problémy s energiemi dávno vyřešené a pořád dokola tady brečíš?

Vím co je bydlet v paneláku. To je sdílet dům s lidmi kteří nemají zájem řešit jakýkoliv společný problém a čekají že se někdo postará.

K topení v paneláku jsem se vyjádřil v prvním větě, jenže jak to není azbuka, máš s tím problém 😛

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Xavier

Jseš blb. Soukromé topení kamny v paneláku je nemožné.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Zvoník

Přečti si to ještě jednou. Jsi mentálně slabší a chvíli potrvá než tu větu pochopíš.