Plynové kotle už hodně vadí. Brzy skončí, rozhodlo se. Kupte si pořádně drahou náhradu

Tažení proti plynovým kotlům není nic tak nového. Už v roce 2021 vyzvala Mezinárodní energetická agentura státy, aby do čtyř let skončily s prodejem kotlů na fosilní paliva, což by se týkalo mimo jiné právě i kotlů na zemní plyn.

Mělo to být mnohem dříve

Pakliže by to probíhalo podle této výzvy, už v roce 2025 by s plynovými kotly byl definitivní konec. Mnozí si tehdy ťukali na čelo a tvrdili, že něco takového ještě desítky let nenastane. Avšak potom nabraly události velmi rychlý spád.

Přišlo naprosto drtivé zdražení plynu a obavy z toho, zda ho vůbec bude dost. Přitom právě dostatek a nízká cena tohoto paliva byly považovány za největší výhodu a důvod toho, proč se na rozdíl od jiných stále tolerovalo. Tyto výhody nicméně padly, a tak do pozadí ustoupily i největší zábrany, proč se plynových kotlů držet.

Zároveň se objevily široce dostupné alternativy, ať už jde o solární panely nebo tepelná čerpadla, ideálně potom jejich kombinace. Lidé už si je ve velkém ostatně začali instalovat, takže jde zřejmě o nezastavitelnou změnu.

Teď už tedy jen určit termín, kdy budou plynové kotle s definitivní platností zakázány. Například Německo se v minulém roce málem unáhlilo, jelikož nejprve prosadilo jejich zákaz od roku 2024, aby od toho potom zase rychle ustoupilo, jelikož se ukázalo, že by to způsobilo obrovské problémy.

Foto: Shutterstock

Je to na spadnutí

Jak teď ale informuje server Euractiv, zastánci zákazu plynových kotlů jsou dnes v převaze a velmi citelně sílí. V rámci Evropské unie běží projekt s cílem zajistit vyšší energetickou efektivitu všech budov, a to i těch soukromých. Už v roce 2030 tak budou muset i rodinné domy splňovat určitou energetickou úspornost, čemuž pochopitelně pomůže třeba instalace tepelného čerpadla, i když je potřeba si uvědomit, že to přijde na stovky tisíc korun a ne všude se hodí.

Čtěte také: Tepelné čerpadlo si nikdy nepořizujte, varuje majitel, který tuto chybu udělal

Úplný zákaz plynových kotlů, myšleno tak, že už se nebudou smět prodávat a instalovat, by měl přijít v roce 2040, což je ještě poměrně vzdálený termín, i když se bude rychle přibližovat. Odborníci zjevně zjistili, že bez plynu to ještě nějakou dobu tak úplně nepůjde.

Foto: Shutterstock, zdroje: IEA, Euractiv

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Vaclach
Pavel Vaclach
1 měsíc

Za všechno můžou Pekarová a jí podobni, kteří se zbavili levného ruského plynu a teď se nám snaží namluvit, že s náma Rusové nechcou obchodovat. Prý si radši přiobleče svetr než aby se ohřívala ruským plynem nebo ropou. Mimochodem, už jste ji někdy viděli ve svetru? Doufám, že se za to budou jednou smažit v pekle!