Stát jde po důchodcích, nedoplatí se. Doma dělají věc, kterou nesmí. Oni to ale netuší a slíznou to

Namísto toho, aby se stát věnoval pořádné regulaci toho, co je skutečně důležité, jako je například dohled nad tím, jak se v České republice chovají zahraniční řetězce, ať už z hlediska jejich cenotvorby nebo dovozu mimořádně nekvalitních potravin, raději jde cestou nejmenšího odporu a soustředí se na jednotlivce, kteří se nemohou příliš bránit.

Zaměřili se na ně

Jak jinak si vysvětlit skutečnost, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce se letos ve velkém stylu zaměřila na hospodyňky, které si přivydělávají ve složitých dobách pečením cukroví. Jistě, každý ví, že to dělají u sebe doma v kuchyni a nemají žádné profesionální zázemí, ale to jejich zákazníci neočekávají.

Naopak, oceňují to, že takové cukroví je připravováno s láskou a velkou péčí, o které se tomu průmyslově vyráběnému a prodávanému v obchodech ani nezdá. Úřady však jakoby říkaly, ať si lidé jdou vánoční pečivo nakoupit do obchodů a v žádném případě ho neodebíraly od domácích pekařek, protože nesplňuje desítky nejrůznějších nesmyslných norem a teoreticky by s ním něco mohlo být.

Jistě, to se může stát vždy, ale rozhodně se neděje v nějaké masové míře, že by cukroví, které někdo upeče doma a pak si ho rozveze ve svém autě po zákaznících, bylo nějak závadné.

Některé servery potom upozornily na skutečnost, že stát jde tímto způsobem de facto po důchodcích. Jsou to totiž právě oni, kdo si takto často přivydělávají. Mají totiž dostatek času, a to jak na samotné pečení, tak obíhání slevových akcí, kde díky tomu seženou levnější suroviny.

Foto: Shutterstock

Přivýdělek končí

Dělám už to takto pět let. Nemám z toho žádné velké peníze, ale spíše radost, že jsem užitečná. A něco z toho nakonec zbyde, takže mám pro vnoučata na hezké dárky. Viděli jsem ale v televizi, že po nás jdou, tak se na to už radši vykašlu,” říká paní Daniela.

Podle inspekce je ale něco takového nepovolené, protože se nesplňují nejrůznější pravidla. Sama přiznává, že nemůže dělat žádné kompromisy, ačkoliv každý vidí, jak je to celé nesmyslné. Bohužel, lidem, a tedy i důchodcům, kteří takto pečou cukroví a potom ho prodávají, hrozí desetitisícové pokuty. Někde se uvádí sumy až 200 000 korun, což ale snad na nikoho nevytáhnou.

Čtěte také: Důchodcům v Česku zrušili oblíbenou potravinu. Už ji nikdy nekoupí

Bohužel je velmi problematické se kontrolám bránit, pokud chcete cukroví zároveň i nějakým způsobem nabízet. Může se vám totiž stát, že si ho od vás na základě inzerátu objedná právě kontrolor a potom vám to pěkně spočítá.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V.Čermák
V.Čermák
5 měsíců

Ten důchodce to dělá s láskou a kolikrát zdarma rodinným příslušníkům a známým.To,že mu za to něco dají(cokoliv).
Politici dělají mnoho věcí na hraně,mnohdy špatně s dopadem na obyvatelstvo a přece žádný politik nebyl doposud souzen,natož sankciován.Důchodci nakupují tovar ve slevě,stejně jako podniky(množstevní slevy,Vietnamci využívají taktéž slevy pro svůj prodej).

Marie
Marie
5 měsíců

Nevím kde se berou ty průměry můj manžel 73 let a nemá ani 19000 Kč.ty průměry dělají v praze.a ne obyčejným lidem

Vaclav
Vaclav
6 měsíců

A copak dělají doma špatně důchodci ? Fialko, Rakušané,Pekarova,Bartoši to oni dělají špatně že oni sou ještě na žiju. Když ví děláte vše pro to aby naživu nebyli. Stavíte proti důchodcům mladé lidi. Učíte div mladé důchodce nenávidět Děláte s důchodců příživníky ale to jste ví vláda…

Pepík
Pepík
6 měsíců

Co tady melete. Tady se pořád říká stát tohle, stát támhle to. Ale vždyť stát je neživá bytost, stát nemůže nic. Tohle všechno dělají úředníci, závistiví lemplové, kteří se sami neuživý, tak se schovávají za úřad a koukají jak by těm, co se se o sebe starají, znepříjemnili život, jak by je okradli aby zbylo víc na zbytečné úředníky.

Marie
Marie
5 měsíců
Reply to  Pepík

Souhlasím