Největší žrouti energie v domácnosti. Nesprávným zacházením s nimi se na konci roku už nedoplatíte

V posledních dnech se začíná opět mluvit o zdražování elektrické energie. Proto je možná načase si připomenout, jak můžeme naši spotřebu snížit. A které ze spotřebičů nám tahají z kapes nejvíc peněz. 

Za co utrácíme nejvíc? Za teplo

Na 1. místě je to vytápění. Na celkových nákladech se podílí až 46 %. Asi všichni už jsme si zvykli svá obydlí nepřetápět. Málokdo topí v zimě tolik, aby mohl po bytě chodit jen v tílku.

Jako se v létě doporučuje zatahovat závěsy, aby se byt zbytečně přes okna nevyhříval, v zimě je naopak roztahujte. Můžete tak zdarma získat trochu tepla od případných slunečních paprsků.

Ohřev vody

Na 2. místě nás nejvíc stojí ohřívání vody. Spotřebuje asi 14 % z našeho celkového účtu. Nastavte si na ohřívači nižší teplotu. Není nutné pouštět vodu horkou tak, že je nutné ji mísit se studenou.

Taky si pořiďte úsporné sprchové hlavice. Ušetří až 50 % vody a tím pádem i 50 % energie na její ohřev.

Spotřebiče

3. místo naší hitparády zaujímají spotřebiče. Lednička, pračka, myčka, sušička a sporák s troubou. Dohromady tvoří asi 13 % našeho účtu za elektřinu.

Ledničku nastavte na teplotu doporučenou výrobcem. Snažte se ji udržovat plnou. Potraviny v ní uskladněné se pak chladí navzájem a nemusíte vynakládat peníze na ochlazování prázdného prostoru. Pravidelně ji čistěte nejen vevnitř, ale i pod a za ní. Nejpoužívanější potraviny skladujte na přístupných místech, abyste zkrátili čas, kdy je otevřená.

Pračku i sušičku zapínejte, až jsou plné, a perte maximálně na 40 °C. Dnešní prací prostředky jsou natolik účinné, že není potřeba předpírat ani vyvářet. Pokud je to možné, používejte k sušení raději sušáky.

Místo trouby a sporáku občas použijte menší spotřebiče. Třeba toustovač, mikrovlnnou troubu nebo pomalý hrnec. Jeho pořízení byste měli zvážit. Uvaříte v něm skoro bez práce a za minimální spotřeby elektřiny. Navíc jsou jídla z něj opravdu dobrá.

Když vaříte na sporáku, vypínejte hořáky ještě před dovařením pokrmu. Využívejte zbytkového tepla.

Myčku zapínejte až je plná a využívejte co nejvíce Eco program. Zkuste ji vypínat dřív, než program skončí. Poslední desítky minut už se nádobí jen suší, a to zvládne i bez elektřiny.  

Foto: Shutterstock

Osvětlení

9 % naší spotřeby má na svědomí osvětlení. Že máme používat úsporné žárovky už všichni víme. Při běžném provozu zaplatíme za provoz 1 LED žárovky asi 63 Kč, zatímco u té běžné je to 400 Kč.

Elektronika

Poslední místo potom připadá elektronice a jedná se o 4 % spotřeby. Televizory, set-top boxy, herní konzole nebo domácí kina zapojte do prodlužovačky s vypínačem a jeho přepnutím deaktivujte jejich pohotovostní režimy. A místo koukání na televizi si můžete častěji číst nebo hrát deskové hry.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Filip
Filip
10 měsíců

Rozhodně ne LED žárovky, ale přímo LED světla. Zatímco LED žárovky potřebují odraz světla a kryt krade více světla, u LED světla všechny čipy míří přímo dolů a mají ideální vyzařovací úhel a ideální kryt.

Filip
Filip
10 měsíců

Hrnec na pomalé vaření má příkon cca 700W a odporové topné těleso, které má nižší účinnost než indukční varná deska. Takže místo hrnce na pomalé vaření a rychlovarné konvice se naopak vyplatí použití indukce, která je stejně rychlá jako rychlovarná konvice a má výrazně menší riziko vzniku požáru. Mikrovlnná trouba má zase negativní vliv například na živočišné tuky, rozhodně indukční varná deska je opět výrazně lepší popřípadě vařit v páře v hrnci na pomalé vaření.

Jiří Štěpánek
Jiří Štěpánek
10 měsíců

Snižovat teploty u ohřívačů vody pod 60°C je velmi špatné.Mohou vznikat zdraví škodlivé bakterie, tak pozor na to.