Pneumokok patří k nejzákeřnějším bakteriím. Každý pátý mu podlehne

Pneumokok způsobuje těžký zápal plic, hnisavý zánět mozkových blan, akutní zánět středního ucha, záněty vedlejších nosních dutin i otravu krve. Bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je velmi nebezpečná.

Každý pátý nakažený invazivnímu pneumokokovému onemocnění podlehne. K nejvíce ohroženým skupinám patří děti mladší než 5 let, senioři starší než 65 let a osoby s oslabenou imunitou.

Mýty o nebezpečném očkování

Očkování není zbytečné ani nebezpečné. Nejde o nadměrné riziko poškození imunitního systému a nehrozí ani nebezpečí vzniku autismu, což vyvrátilo mnoho studií. Očkovací vakcíny sice obsahují hliník, nebezpečný pro člověka, tento kov je ale obsažen snad všude kolem nás, i ve vodě. Množství hliníku v očkovací látce v žádném případě nepřekračuje tolerovanou hranici 2 mg/kg za den.

Očkování je důležité

Mnoho lidí si myslí, že by rodiče měli sami rozhodovat o tom, zda své dítě nechají dítě očkovat nebo ne. Podle lékařů by mělo být ale striktní povinností. Zrušením očkování hrozí návrat překonaných onemocnění, která jsou velmi nebezpečná, jako třeba záškrt, tetanus či zarděnky. Stačí stoupající počet onemocnění spalničkami. Hrozí i mnohonásobně vyšší riziko úmrtí u dětí.

Vedlejší účinky očkování

U očkování se mohou objevit vedlejší účinky. U dětí i u dospělých se může vyskytnout horečka, různé otoky a další nepříjemné potíže. Přesto je ale podle lékařů mnohem větší riziko vyhýbat se očkování. Minimální množství látky, které se dítěti vpichuje v raném věku, kdy se jeho imunitní systém ještě stále vyvíjí, není žádným velkým zásahem do imunity. Podle lékařských studií ročně zabrání očkování 150 000 nakažení a až 500 úmrtí.

Povinná a nepovinná očkování

U nás je 9 povinných a 2 dobrovolná očkování, proti pneumokokovým onemocněním a rotavirovým nákazám. Patříme ale v počtu očkování stále ke světovému průměru až podprůměru. Očkování proti pneumokoku je dost typický příklad podceňování rizika. Ročně totiž pneumokok usmrtí po celém světě 1,6 milionů lidí. Velmi závažné a trvalé následky může zanechat právě meningitida, tedy hnisavý zánět mozkových blan, která je nejzávažnějším pneumokokovým onemocněním.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments