Užíváte antibiotika? Snažte se to tělu vykompenzovat

Antibiotika nám dokážou pomoci s celou řadou nemocí a zdravotních neduzích. Zároveň ale představují zátěž pro naši střevní mikroflóru, proto není radno je užívat dlouhodobě nebo na ně sázet v případě, kdy nejsou úplně nutná. Pakliže antibiotika užíváte, měli byste se snažit svému tělu ulevit a pomoci mu vrátit se zpátky do formy. Poradíme vám jak!

Antibiotika jsou pomoc i hrozba zároveň

Antibiotika jsou látky, jež napomáhají při léčbě onemocnění způsobených mikroorganismy. Původně se získávala přímo z bakterií či hub, v dnešní době s vyrábí umělou cestou. Fungují tak, že tlumí růst a množení škodlivých mikroorganismů nebo je přímo zabíjí.

Na jednu stranu nám pomáhají, protože naše tělo zbaví všeho, co mu škodí. Nutno ale dodat, že nejsou účinná v případě, kdy se jedná o virové onemocnění (proto se nepředepisují na záněty horních či dolních dýchacích cest, zánět průdušek nebo zánět nosohltanu), na stranu druhou jsou přítěží, se kterou se naše tělo musí vypořádat. Proto není na škodu vědět, jak tělu pomoci vrátit se po užívání antibiotik zpátky do formy.

Dodejte tělu vitamíny a minerály

Věděli jste, že užívání antibiotik zhoršuje vstřebávání vitamínů do těla? Stejně tak má negativní dopad i na vstřebávání minerálů. Proto byste měli tělu tyto důležité látky dodat – ať už prostřednictvím stravy nebo potravinových doplňcích.

Užívejte probiotika

Užívání probiotik doporučují v době, kdy užíváte antibiotika nebo po jejich doužívání i lékaři. Antibiotika totiž v těle ničí jak špatné bakterie, které stojí za vznikem onemocnění, tak i ty dobré, jež jsou pro naše tělo prospěšné. Jedná se o probiotika, která se nachází ve střevech. Doplnit je opět můžete prostřednictvím nejrůznějších doplňků, stejně tak můžete vsadit i na vhodné potraviny – například mléčné výrobky.

Vsaďte na vitamíny skupiny B

Během užívání antibiotik jsou často ničeny vitamíny skupiny B, z nichž část je tvořena bakteriemi tlustého střeva, jehož mikroflóra je antibiotiky ničena. Co z toho plyne? Že je potřeba tělu tyhle béčka opět doplnit, aby mu nechyběla, což by mohlo negativně ovlivnit fungování organismu. Doporučujeme v době, kdy užíváte antibiotika, užívat celý komplex vitamínů B.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments