Co je to pneumokokové onemocnění? Způsobuje život ohrožující stavy

V posledních letech se u nás i ve světě vede mnoho diskuzí ohledně povinného a nepovinného očkování. Očkováním lze předcházet i pneumokokovému onemocnění. Co může pneumokokové onemocnění dětem způsobit a jaká konkrétní onemocnění vyvolává?

Odkud pochází a jak se projevuje pneumokoková infekce

Pneumokokové onemocnění je velmi nebezpečné, jelikož se šíří vzduchem. Bakterie Streptococcus pneumoniae napadá především děti, a to bez ohledu na jejich věk. Nebezpečná může být i pro dospělé jedince. Infekce také vzniká u bacilonosiče s oslabeným imunitním systémem. Bakterie žijí v nosohltanu a při přemnožení pronikají do dalších částí těla. Infekce se projevuje vysokou horečkou doprovázenou dráždivým kašlem, dušností a bolestí v oblasti hrudního koše.

Existuje celá řada onemocnění za jejichž původem stojí bakterie Streptococcus pneumoniae.

Meningitida, zánět mozkových blan

Za meningitidou stojí pneumokoková bakterie. Pro kojence a malé děti se může jednat o onemocnění, které je přímo ohrožuje na životě. Meningitida se projevuje vysokou horečkou, bolestmi hlavy, dezorientací, neklidem, otupělostí. Výjimečné nebývá ani zvracení, a dokonce může onemocnění vést až ke ztrátě vědomí. Kojenci bývají žízniví, apatičtí a spaví. Nástup nemoci a prudké zhoršení stavu je otázkou několika krátkých hodin.

Zánět středního ucha

Téměř polovinu bakteriálních zánětů způsobují pneumokoky. Ačkoliv se nejedná o onemocnění, které by ohrožovalo život, je to velmi nepříjemný stav, který má bolestivý průběh.

Zápal plic

U dětí mladších pěti let pochází dvě třetiny bakteriálních zánětů plic od pneumokoků. Zápal plic bývá doprovázen teplotami vyššími než třicet devět stupňů a velmi bolestivým dýcháním.

Otrava krve

U malých dětí a starších jedinců hrozí otrava krve v případě, kdy se mikroorganismy rozšíří do krevního řečiště. Začnou napadat vnitřní orgány a způsobují nízký tlak a zrychlený puls, nechutenství a vysokou horečku.

Jak děti ochránit

Očkování proti pneumokokům patří do skupiny nepovinných očkování. Vakcína je běžně dostupná a podle věku dítěte je doporučeno různé dávkování. U dětí starších dvou let stačí jen jedna injekce. Cena se pohybuje okolo 1 500 Kč.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments