Po čtyřicítce klesají kila pomaleji. Zhubnout ale můžete, když se vyvarujete častých chyb

Hubnutí jde po čtyřicítce hůř než ve dvaceti. Čím jsme starší, tím těžší je udržet tělo v kondici. Metabolismus se zpomaluje, životní styl je méně aktivní, pomalu ztrácíme svalová tkáň a nahrazuje ji ta tuková. Pokud ale dodržíte pár zásad, určitě zhubnete.

Hubněte pomalu a bez stresu

Pokud přestanete úplně jíst, nezhubnete, ale tělo bude ukládat energii a tuky na horší časy. Jezte pravidelně, v malých porcích a dostatečně, abyste neměli hlad. Dejte si pozor na skladbu jídelníčku. Důležité jsou bílkoviny, zdravé tuky, vláknina a dávka kvalitních sacharidů.

Prospěšné proteiny

Proteiny musí být hlavní složkou vaší stravy, protože si je tělo neumí uchovat. Bílkoviny jsou důležité pro růst svalů a měly by být součástí každého jídla. Urychlíte proces spalování kalorií až o 35 %.

Nevynechávejte snídani

Vynechaná snídaně vede k většímu hladu během dne a hlavně večera. Ženy, které vynechávají snídani, mají podle studií až 4,5x větší pravděpodobnost vzniku nadváhy a obezity. Dopolední kalorie se přemění v energii, ze které čerpáte do oběda. Dejte si ovoce s prospěšnými sacharidy, ale i bílkoviny, které zasytí.

Káva a čaj zrychlí metabolismus

Pro zrychlení metabolismu si dejte kávu nebo čaj. Už 3 šálky kávy nebo čaje denně, zrychlí metabolismus o 5 až 8 %. Nápoje pijte bez cukru a sladidel nejlépe i bez mléka. Zhubnete snadněji o pár desítek kalorií navíc.

Pijte čistou neperlivou vodu

Pokud pijete studenou, nikoliv ledovou čistou neperlivou vodu, usnadníte si hubnutí. Tělo spotřebuje další dávku energie na vyrovnání tělesné teploty. Pijte asi 1,5 litru vody denně. Můžete ji ochutit citronem, okurkem nebo mátou.

Doplňte vitamín D a vápník

Hlavně na podzim a v zimě, kdy nesvítí slunce, vsaďte na tučné ryby, vejce a mléčné výrobky či doplňky stravy, které obsahují vitamín D. Zrychlíte si metabolismus. To dokáže i vápník. Ženy po 40 letech mají nedostatek vápníku. Najdete ho v tvarohu, jogurtech a plnotučném mléce. Tyto tuky překvapivě pomáhají při hubnutí. Mléčný tuk nebo třeba mák by měl být součástí stravy.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments