Zarostlé nehty si nemusíte nechat trhat. Zbavte se jich osvědčenou přírodní cestou, která nebolí

Zarostlý nehet na palci u nohy umí pěkně bolet a potrápit. Zanechává následky v podobě deformovaných nehtů a nehtových lůžek. Často to končí onychokryptózou na chirurgickém oddělení. K zarůstání nehtů do okolní měkké tkáně dochází z několika důvodů. Nezanedbejte prevenci, otok ani infekci. Zkuste naše tipy.

Příčiny zarůstajícího nehtu

  • dědičné predispozice
  • nehoda, úraz nebo ukopnutý palec
  • nevhodná a těsná obuv
  • nesprávné stříhání nehtu a špatný úhel střihu

Zarůstající nehet

Při vrůstání nehtu do měkké kůže kolem něj může dojít k otoku a zarudnutí okolní tkáně, infekci nebo až k chronickému zánětuhypertrofií, tedy růstem tkáně vlivem zvětšování objemu jednotlivých buněk, ke zvětšení nehtu a nehtového lůžka. Při vážných komplikacích je nutný chirurgický zákrok a nasazení antibiotik.

Koupele s epsomskou solí

Zklidnění bolestivému a opuchnutému palci dopřejí koupele s epsomskou solí. Do lavoru nebo kbelíku si dejte vlažnou vodu a přidejte epsomskou sůl a tekuté mýdlo. Nohám se uleví, dojde k hloubkové očistě a předejdete infekci.

Bezbolestivé ošetření zarůstajících nehtů. / Foto: Freepik

Koupele s peroxidem vodíku

Úlevu přinese bolavému palci i koupel s peroxidem vodíku. Do nádoby s vlažnou vodou přidejte ½ šálku peroxidu vodíku a nechte lázeň působit 20 minut.

Koupele s jablečným octem

Do nádoby s vlažnou vodou přidejte sklenici jablečného octa a nechte působit alespoň 10 minut. Jablečný ocet má antibakteriální účinky a zbaví vás infekce.

Gáza, líh a dentální nit

Vložte si mezi nehet a kůži gázu, malý vatový tampon nebo dentální nit namočenou v lihu, alkoholu či antiseptického roztoku. Pak ho pravidelně měňte. Oddělení nehtu od bolavé kůže palec zklidní. Obvaz s alkoholem si dejte na noc.

Dezinfekční nebo antibiotická mast

Pravidelně palec masírujte a nanášejte dezinfekční mast. Při zhoršení je vhodný antibiotický krém pro zhojení zánětu.

Bandáž, zpevnění špičky a správné boty

Na palec si dejte bandáž z bavlněné gázy, aby byl v obuvi chráněný před tlakem. Speciální špičky dá ochranu palci před otěrem a zátěží. Noste správné ponožky a měňte si je, aby se vám noha nepotila. V létě noste sandály a v zimě obuv s širší špičkou. Zamezíte vzniku plísní a dalších infekcí.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments