Po smažení se starého oleje zbavte pomocí alobalu. Díky tomu si nezničíte odpad

Nejste si jisti, jak naložit s použitým kuchyňským olejem? Jedna věc je jistá. Do odpadu nepatří.

Tuk vylitý do dřezu totiž po vychladnutí ztuhne a nalepí se na vnitřní stěny trubky. Tam se hromadí, až nakonec může celé potrubí ucpat. To samé platí i v případě záchodu. Ani tam olej nepatří.

Navíc, pokud se nahromaděný tuk začne v odpadu rozkládat, vychází z něj nelibý zápach.

Olej můžete použít opakovaně

Způsobů, jak se použitého oleje zbavit, existuje několik. Je ale také pravda, že ho nemusíte vyhazovat po každém smažení. Pokud jste tedy zrovna nepřipravovali rybu.

Jinak stačí přecedit zbytky potravin, které by mohly způsobit pozdější žluknutí a uchovat ho v uzavřené nádobě v chladničce. Nejdéle však 1 – 2 měsíce. Použít byste ale olej neměli více než 4x nebo když se na jeho povrchu vytvoří vrstva pěny. Testy totiž ukazují, že po čtvrtém opětovném použití začne olej vykazovat temnou zelenou barvu a může být zdravotně závadný.

Poslouží vám na zahradě

Olej extrahovaný z potravin jako jsou slunečnice, olivy, sója, kukuřice nebo řepka, můžete bez problémů přidat do kompostu.

Na zahradě vám poslouží i jako netoxický insekticid. 1 šálek použitého oleje smíchejte v nádobce s rozprašovačem s 1 lžící mycího prostředku, uzavřete a protřepejte. Poté stříkejte roztok přímo na rostliny napadené škůdci.

Také se z něj může stát výborný bojovník v nekonečném zápolení s plevelem. Stačí s ním plevel polévat.

Natřete použitým olejem zahradnické náčiní a udržíte ho dlouhou dobu čisté a bez rzi.

Foto: Shutterstock

Likvidujte ho v petkách nebo alobalu

Nemáte-li zahradu, smíchejte olej s různými absorpčními materiály a přeměňte ho tak na pevný odpad. Využít můžete například použité piliny, písek, kočkolit nebo mouku.

Další možností je po vychladnutí ho nalít do PET lahve a nechat v chladu ztuhnout. Jako pevný odpad ho potom můžete vyhodit do běžného odpadu. Také ho můžete nechat ve staré plechovce zamrazit a opět v pevné formě vyhodit.

Nemáte petky ani konzervy? Vyložte misku alobalem a do ní použitý olej nalévejte. Až je naplněná, nechte obsah ztuhnout. Mastnou tuhou kouli potom alobalem obalte a vyhoďte.

Odstraňte tuk tabletou do myčky

Pokud už se vám povedlo odpad použitým tukem ucpat, umístěte do odtoku tabletu do myčky a zalijte ji horkou vodou. Ucpávky z vlasů nebo zbytků potravin neodstraní, ale mastnotu i zápach z ní zlikviduje stoprocentně.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
NELEN Nel
NELEN Nel
9 měsíců

JEŠTĚ JSEM NEVIDĚLA OLEJ,KTERÝ ZTUHNE DO PEVNÉ KOULE,HMOTY.