Po této mouce nepřiberete. Naučte se ji vyrobit doma

Rozhodli jste se vyřadit z jídelníčku klasickou bílou mouku? Ať už vás k tomu vede touha po shození několika kilogramů nebo zdravotní důvody, mouky se úplně vzdávat nemusíte. Doma si jednoduše a levně připravíte zdravější variantu. Máte několik možností, jak obměnit jídelníček, ale nevzdat se mouky úplně.

Proč jíst rýžovou mouku?

Snadno stravitelná rýžová mouka je oblíbená i u celiaků. Patří k těm univerzálním, které se dají použít na zahušťování i na výrobu těstovin, kaší a mnoha dalších jídel.  Navíc snižuje krevní tlak a je velmi dobře stravitelná, je tedy vhodná i pro lidi se zažívacími potížemi.

Připravte si vlastní rýžovou mouku

Můžete použít jak loupanou, tak i neloupanou rýži. Máte dvě možnosti. Buď rýži nasucho opražte na pánvi a pak ji rozmixujte, nebo ji zcela rozvařte a rozmixujte. Výslednou hmotu pak dejte na plech, a nechte zvolna uschnout. Po usušení mouku rozdrťte a prosejte.

Pohanková mouka

Pohanka je velmi zdravá a plná živin. Obsahuje hořčík, vápník, železo, mangan a v neposlední řadě vitamín B. Známá je i pro vysoký obsah rutinu, který posiluje cévy. Snižuje cholesterol, posiluje imunitu, zahřívá. Mouku z ní si doma také připravíte snadno.

Foto: Shutterstock

Domácí pohanková mouka

Máte na výběr dvě možnosti, jak si ji připravit. První možnost je velmi snadná. Rovnou ji rozdrťte ve výkonném mixéru a přesejte. Pokud nemáte silný mixér, zbývá vám druhá možnost. Namočte ji a nechte naklíčit, trvá to pár dní. Pak ji rozprostřete na pečící papír a při nízké teplotě usušte. Nakonec ji rozmixujte na jemnou mouku.  

Mouka z ovesných vloček

Vysoké množství proteinů a zdravých tuku nabízí oproti jiným mouka vyrobená z ovesných vloček. Navíc obsahuje nerozpustnou vlákninu a přispívá k dobrému trávení. Její výroba doma je velmi snadná – stačí vzít ovesné vločky a rozmixovat na jemný prášek. Na rozdíl od jiných druhů ovesnou mouku nemusíte ani přesévat.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments