Domácí roztok z pouhých dvou surovin zajistí bezkonkurenční úrodu rajčat a okurek. Zahrádkář vyzradil tajemství

Pěkná úroda rajčat a okurek, to je sen každého zahrádkáře. Jak se o rajčata a okurky starat a čím zázračným je pohnojit? Budete se divit.

Rajčata v kostce

Předpěstovat rajčátka doma za oknem si můžeme od března. Dopřejeme jim slunce a s citem je pravidelně zaléváme. Na záhon rajčata putují po zmrzlících, tedy cca v půlce května. Je potřeba vybrat místo s dostatkem ranního slunce. Pěstujeme rajčata tyčková nebo keříková. Tyčková mají o něco kvalitnější plody, keříčková jsou zase méně náročná na údržbu. Nezapomínáme obírat zažloutlé listy a zbavovat se nadbytečných výhonků, rostlina pak totiždává energii do zelených částí místo do plodů.

Okurky v kostce

Okurky potřebují slunce, teplo a vodu. Předpěstováváme od dubna, zaléváme něžně. Do foliového skleníku můžeme sazeničky okurek vysadit začátkem května. Do záhonu až po zmrzlých mužích. Rostliny zaštipujeme za pátým listem. Sklízíme raději plody menší, chutnají lépe a rostliny se pak může investovat energii do dalších plodů. Moderním postupem je tzv. vertiko systém – okurky se pěstují vertikálně, navádí se do ok v síti. Snižuje se tak riziko plísní.

Foto: Shutterstock

Zázračné hnojivo? Obyčejné droždí

Aby byly rostliny zdravé a dobře plodily, je potřeba hnojit. Samozřejmě, že můžete sáhnout po nějakém osvědčeném přípravku plném chemie, ale jde to i bez ní.

Zahrádkáři si v poslední době velmi oblíbili klasické kvasnice – droždí. Sazenicím přináší spoustu užitečných mikročástic, které napomáhají růstu, dospělým rostlinám pomáhá podpořit imunitu a růst. Zároveň chrání rajčata a okurky před škůdci.

Vyrobte si hnojivo sami doma

Potřebujete pouze tři ingredience. Vodu, droždí a cukr. Do 3 litrů teplé vody (ale ne teplejší než 38 °C) nasypte 10 g sušeného droždí a 10 lžic cukru. Promíchejte a nechte 6–10 hodin odstát. Po odstátí opět promíchejte a smíchejte se 7 litry čisté vody. Nejprve zeleninu zalijte vodou a pak touto směsí, ideálně navečer. Opakujte každých 12 dní u okurek a 15 dní u rajčat. Výsledek bude patrný už za –4 dny. Rostlina bude mít zelenější barvu a plodům se bude lépe dařit.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments