Porod v dobách středověku. Oproti dnešku mnohem přirozenější

Porodnice plné moderního zařízení a vstřícného personálu jsou snem každé budoucí maminky. Porod se postupem času stal procesem velmi obávaným, a proto některé těhotné dívky či ženy stále vyhledávají možnost, jak bolest co nejlépe obejít. Pokud se podíváme o několik století zpět a zakotvíme v dobách středověku, zjistíme, že porod byl brán mnohem přirozeněji, než je tomu nyní, a to i za zhoršených podmínek.

Pánové zůstanou za dveřmi

Ačkoli je dnes rodina základem pro vše, v minulosti přítomnost otce u porodu nebyla žádaná. Na místě byla jen matka a jedna nebo několik porodních bab, které měly své zkušenosti. Tatínkům nezbylo nic jiného, než nervózně překračovat v jiné místnosti a čekat, zdali se narodí syn či dcera.

Průběh porodu

V době středověku velice záleželo na tom, do jaké sociální třídy jste se jako žena narodila. Chudí měli ve svých vrstvách také porodní báby, avšak ani zdaleka ne tak kvalitní vybavení jakým disponoval dvůr. Mohlo se tak stát, že v jeden den odrodila chudá dívka ve svém skrovném domě a stejně tak manželka krále, která měla k dispozici nádoby z drahého materiálu, nejlepší porodní bábu a pohodlné místo pro porod vystlané kvalitními peřinami.

Jedna věc je však ve většině případů shodná. Porod byl prováděn v poloze, kdy žena seděla a byla mírně zakloněná. K tomuto účelu sloužily tzv. porodní židle.

Kdy se přistupovalo k císařskému řezu

Tento postup je dnes praktikován jako běžný způsob porodu. Dříve šlo však o krajní řešení, které s sebou neslo určité následky. Pokud bylo zřetelné, že matka umírá nebo již zemřela, přešlo se k tomuto zákroku. Dítě mohlo být zachráněno i přes to, že matka už neměla sílu.

Zdroje zachované dodnes

Bylo by těžké spekulovat o porodech dob minulých, kdyby neexistovaly žádné záznamy. Naštěstí byl středověk i přes své hanlivé označení “doba temna” také časem, kdy se podobné postupy písemně zaznamenávaly a porodní proces byl také často motivem pro knižní malbu. Právě tyto památky nám dovolují nahlédnout do dějin lékařství a poučit se tak z minulých časů.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Tereza Hotovcová

Narodila se v devadesátých letech do světa veřejného internetu, prostřednictvím něhož se stala redaktorkou a s pomocí střední školy také grafickou designérkou. Nyní je studentkou UK, kde se věnuje historii, umění a náboženství. Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

2
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
2 Autoři komentářů
MajkaVladimír Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Majka
Host
Majka

Přirozený porod je pěkná věc, ale nedám dopustit na lékařskou péči porodnic, která zachránila nespočet ženských životů. Ve středověku i ještě v předminulém a začátkem minulého století umíraly houfy žen u porodu…. Proto se rodí více děvčátek než kluků, protože příroda tak nějak s tím počítala. Díky Bohu, že žiju v této době 🙂

Vladimír
Host
Vladimír

Ahoj,
tedy pokud žena si jen na chvilku omdlela, udělali jí císaře a tím jí defacto zabili. Jo, prima. 🙂
A u nadpisu “Průběh porodu” je obrázek se středovým porodem. Zajímavý je však název odkazu ve kterém se říká, že jde o průběh-početí comment image) Nic ve zlém a nechci být za “chytrého” rýpala, ale průběh početí vypadá jinak 🙂 a ta příslušná dáma má již evidentně početí asi 9 měsíců za sebou.
Hezký den! 🙂