Na test CRP není třeba chodit k lékaři. Jak si ho udělat doma?

Test CRP určitě všichni dobře známe. Lékař jej provádí v případě, chce-li zjistit, jestli se v našem těle odehrává nějaký zdravotní problém, který si vyžaduje léčbu antibiotiky. Pomocí testu CRP se vyšetřuje tzv. C-reaktivní protein, jehož hladina odhalí, jestli jsou antibiotika potřeba, či jestli bude stačit nějaká jiná forma léčby. Test CRP si můžete udělat i doma.

Test CRP odhalí hladinu C-reaktivního proteinu

Pokud se cítíme pod psa, máme zvýšenou teplotu, pobolívá nás v krku, cítíme každý sval na těle a jednoduše to vypadá, že na nás vlezl nějaký bacil, zpravidla máme dostatek rozumu na to, abychom se vypravili k lékaři. Ten ale pouze z teploty nebo začervenalého krku nepozná, jestli je potřeba předepsat antibiotika, proto provede test CRP, který ukáže, jak je na tom hladina C-reaktivního proteinu v těle.

Hladina tohoto proteinu odhalí, jestli se jedná o onemocnění bakteriální nebo jiné, nejčastěji virové onemocnění. Pakliže bude hladina nízká, bude se s největší pravděpodobností jednat o onemocnění virové, u kterého stačí dodržovat klid na lůžku a užívat běžně dostupné léčivé prostředky, u vyšší hladiny, jež poukazuje na onemocnění bakteriálního původu je pak na místě nasadit antibiotika.

Proč je důležité sledovat hladinu CRP?

Možná se ptáte na otázku, proč je tak důležité sledovat hladinu CRP. Zajímá vás, proč lékaři jednoduše nepředepíšou antibiotika, která s problémem pomohou, ať už se jedná o onemocnění jakéhokoli původu. Ano, je sice pravda, že antibiotika s největší pravděpodobností zaberou a onemocnění nás zbaví, jenže to má jeden háček: kromě špatných bakterií antibiotika zabíjí i ty dobré, proto by se antibiotika neměla užívat jen tak pro nic za nic.

Jak si doma udělat test CRP?

Pokud si chcete doma udělat CRP test, stačí zajít do lékárny a daný test si za cca 300 Kč koupit. Postup provedení testu pak není vůbec složitý a prakticky probíhá skoro stejně, jako u lékaře – nutno ale dodat, že CRP test provedený lékařem je samozřejmě mnohem přesnější.

Nejdříve se píchnete do prstu a vymáčknete z něho kapičku krve. Skleněnou kapilárou pak krev naberete tak, aby se kapilára zaplnila. Poté ji vložíte do roztoku, který je součástí testu a protřepete. Roztok pak za pomoci pipety přenesete do testovací kazety a po pěti minutách odečtete výsledek.

Výsledky testu:

  • do 10 mg/l jde o virovou infekci
  • od 10 do 30 mg/l je dobré test za dva dny zopakovat
  • nad 30 mg/l jde pravděpodobně o bakteriální infekci a jsou potřeba antibiotika

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments