Podzim s koronavirem bude těžší, než si myslíme. Český biolog nabídl znepokojivou předpověď

Jaroslav Flegr patří k předním českým biologům a parazitologům. Primárně se zabývá celý život parazitem jménem toxoplasma gondii, ale jeho pozornost v poslední době nemohl neupoutat koronavirus.

Trochu stranou zájmu masových médií v dubnu uveřejnil předpověď dalších měsíců s koronavirem, a to v době, kdy o něm málokdo něco skutečně věděl. Předpovědí tak sice bylo hodně, ale s odstupem času můžeme říct, že ta Flegrova patřila spolehlivě k nejpřesnějším. Dokázal poměrně přesně říct, že schválená opatření virus rychle utlumí, ale jakmile dojde k jejich uvolnění, opět se vše rozjede naplno. A to se teď s časovým odstupem potvrzuje.

Dva tisíce případů denně

Flegr tak přišel s předpovědí novou, která se tentokrát týká obávaného podzimu, jenž tu bude co nevidět. Nezdá se přitom, že by se Česká republika dokázala nějak zvlášť na druhou vlnu epidemie připravit. Naopak se nám tu koronavirus rozjíždí už v létě, což je velmi znepokojivé. Optimistický nakonec není ani Flegr.

Jestli nepřijde nic neočekávaného, tak se budou během září a října počty nově nakažených pohybovat nad 1000,” uvádí Jaroslav Flegr na svém Facebooku. “A budou postupně stoupat, tak jak bude s klesajícím množstvím slunečního záření klesat v našich tělech množství vitaminu D a vlivem snižující se relativní vlhkosti vzduchu v místnostech se bude zvyšovat efektivita přenosu viru kapénkami a aerosolem.” K tomu bude samozřejmě přispívat i skutečnost, že se na podzim budeme více zdržovat v uzavřených místnostech.

Podle Flegra budou počty nově nakažených stoupat pozvolně, ale stabilně. Brzy by tak mohlo být dosaženo i čísla dvou tisíc nových případů denně. V té době už ale české obyvatelstvo bude na koronavirus svým způsobem zvyklé a nebude ho to zase tolik vzrušovat. “Odpírači roušek tak budou dál tvrdit, že je to celé humbuk a že žádná epidemie u nás vlastně není, a to i v okamžiku, když budou denně přibývat dva tisíce nakažených a nemocnice začnou nestíhat.” Upozorňuje tak na značnou nevoli, kterou způsobil návrat roušek od 1. září, který se potom musel částečně redukovat. Podle Flegra ale vláda nakonec zavede roušky opět všude, kde to bude možné.

Školy neotevřou nebo brzy zavřou

Nakonec bude muset vláda opět s velkým skřípěním zubů šlápnout na brzdu a zavést velmi bolestivé restrikce – ostatně to samé budou dělat vlády většiny zemí. Jak dlouho bude nová plošná karanténa trvat, jak bude přísná a kdy dojde k jejímu opětovnému uvolnění je těžké odhadnout,” je si jistý Flegr.

Podle biologa nedojde ani k plánovanému otevření vysokých škol a pravděpodobně k opětovnému brzkému uzavření škol středních a druhého stupně základních škol. Do školy tak budou chodit jen nejmenší žáci, kteří by potřebovali hlídání a jejich rodiče na ošetřovném by zatěžovali a brzdili ekonomiku.

Jaroslav Flegr vidí jedinou šanci ve vakcíně, ale je poměrně skeptický k tomu, že se podaří proočkovat podstatnou část populace v příštím roce. Podle něj přitom není třeba očkovat 60 % obyvatelstva, jak se dnes často uvádí, ale koronavirus by se dostal dost možná do problémů i tehdy, pokud by se podařilo proočkovat polovinu z tohoto čísla.

Foto: archiv J. Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
107 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 měsíc

Když už je ten Zeman takový kámoš těch čínských bolševiků, tak by tam mohl brnknout ať nám komplet proplatí škody jak zpětně tak i nastávající. A taky ať tu přijedou představitelé a prosí za odpuštění, za to, že nám zabíjejí naše občany.

Franta
Franta
1 měsíc

Chtělo by ho za to strašení chytit za Flígr !!!!!

Roman
Roman
1 měsíc

Vypadá jak pan doktor z Edemsfamily 🙂

Enigma
Enigma
1 měsíc

Jak hodnotím tento článek: Lidé už přestávají covidovou propagandu baštit, tak uděláme pořádné bububu. Už i na dvou jiných serverech (Mix24 a Lidovky) je něco podobného, ne-li stejného vyvěšeno. Jak už jsem psal na Mix24, přeplněných nemocnic se bojím ani tak ne kvůli covidu, ale kvůli zdravotním problémům, které byly upozaděny na jaře, kdy bylo zdravotnictví vyblokováno na covid. A kdo ví, jestli více úmrtí nebylo a není právě kvůli té vyblokované péči a médii šířené panice. Kdo z vás zná Spirituál kvintet, bude znát jednu nepřímou oběť covid19, je to konkrétně Dušan Vančura, zemřel na sepsi ze zánětu zubu,… Číst vice »

Honza
1 měsíc

Stát ještě není dost zadlužený? Děti a mladí nejsou ještě dost hloupí? Máme tu ještě zbytky nějakého průmyslu? Máme tu ještě málo nezaměstnaných a bezdomovců? Máme ještě pořád příliš peněz? Tak do nás! Druhá, třetí, čtvrtá vlna koronaviru a pak už možná bude stačit. Tohle není o koronaviru, tohle je politický manévr. Celosvětový. Nelíbí se vám? Nebudete poslouchat, tak u vás přibyde dalších X tisíc případů koronaviru! Zavádějte “opatření” tak, jak NĚKDO káže a jestli ne, skončíte velmi špatně. Tohle je realita – koronavirus není NIC. Jsou to jen nafouknuté a překroucené statistiky!

traoud
traoud
1 měsíc

Také čekám, že školy otevřou a brzy zavřou. Ale děti a středoškoláci ještě mají trochu rozum i na ně více působí rady rodičů. Nejhorší bude, až nastoupí vzdorovití vysokoškoláci, kteří mají vypláchnuté hlavy všemi možnými antibabišovskými online vymývárnámi a budou už jen z čisté pózy a antibabiš style na všechna opatření kašlat, aby náhodou nevypadali, že jsou jeho ovce a poslušné stádo. Přitom budou to největší stádo, ale to si ve svém pozérském světě nikdy neuvědomují.

qentity
qentity
1 měsíc
Reply to  traoud

Pro začátek byste si měl uvědomit, co asi dělali VŠ během léta. Pak si snad uvědomíte nesmyslnost Vašeho komentáře…

loko
loko
1 měsíc
Reply to  qentity

a co dělali VŠ během léta??? marně se snažím uvědomit ale marně.. pro vás to je něco jasného a co to tedy je??

Honza
1 měsíc
Reply to  traoud

Jakápak opatření máte na mysli? Roušky? Myslíte si, že vás, s prominutím, kus hadru přes pusu před něčím ochrání? A před čím ty roušky mají chránit? Před lehkou virozou, sezonní chřipkou? Koronavirus je jen nafouknutá bublina a bude tu tak dlouho, jak bude třeba, tzn. dokud nedojde (nejen) k ekonomické destabilizaci našeho státu. Babiš s tím nemá nic společného, v tomto je naprosto bezvýznamný.

Enigma
Enigma
1 měsíc
Reply to  Honza

Já spíš si říkám, kdy ta bublina konečně praskne a kdy praskne, že ty informace byly tak nějak přikreslené, ať se straší.
Na různých non-mainstream médiích se hovoří, že jde dokonce o podvod. Kde se berou ta čísla, nejsou tahány jako králíci z klobouku? Není někdo započítán vícekrát? A vůbec dobrých 40 % pozitivních vlastně není vůbec nemocných (to by Moliér se divil, jak zdravý nemocný získává nový význam).

mirres
mirres
1 měsíc
Reply to  traoud

Vysokoškoláci nejsou nic jiného, než součást celé společnosti s celým spektrem chování nás všech. Tak nechápu tu zášť.

Honza
1 měsíc
Reply to  mirres

Já chápu. VŠ studenti jsou snadno manipulovatelná masa lidí, která VŽDY byla využívána a zneužívána mocnými. Dodnes jen hořce snáším pohled na ty nabulíkované studenty na Václavském naměstí, co tam byli nahnáni a jen hloupě skandovali, aniž by vůbec věděli, oč běží (89). Podíváte se na televizi a vidíte duhové průvody, podporu migrace do Evropy a všude tam – mladé lidi, vesměs VŠ titulované. Takže nedivím se, že speciálně VŠ studenty společnost takto vnímá.

Romana
Romana
1 měsíc
Reply to  Honza

Nejvíc jsou zneužíváni lidé s nížším vzděláním. To je tak asi všechno, co můžu k vašemu blábolu napsat.

Jaromír Sládek
Jaromír Sládek
1 měsíc
Reply to  traoud

No to spíš vypadá že vy máte mozek vypláchnutej z babišovo PR

Jirka
Jirka
1 měsíc

Situace v Itálii, Španělsku, USA a dalších zemích snad mluví za vše……že není radno tenhle vir podceňovat Nebo chcete vidět své prarodiče a rodiče dočasně uložené v chladírenských vozech, protože pohřebáci nestíhají? Neříkám, že má probíhat panika, restrikční opatření nikdo logicky nechce. Souhlasím s tím, že jediná cesta jak z toho ven je vakcinace. Už aby to bylo.

Honza
1 měsíc
Reply to  Jirka

Chřipky se také bojíte? Já vím, srovnání nesnese, ale přece jen na ní umírá ročně asi tisícovka lidí. Podotýkám, že na následky chřipky. Nikdo nepočítá, jako v případě koronaviru, lidi, kteří zemřeli S koronavirem. A co se týká vámi doporučované vakcinace, stačí si najít informace např. od doktorky Strunecké – jak to VE SKUTEČNOSTI s vakcínami funguje.

Apolenka
Apolenka
1 měsíc
Reply to  Jirka

Byl jste v Itálii, Španělsku, USA? Jo tak, televize? Internet? Je to marný, je to marný, je to marný!

Ela
Ela
1 měsíc
Reply to  Apolenka

Trávíme každé léto v Itálii. Ale letos nám příbuzní z Itálie přímo zakázali přijet, že situace u nic není vůbec dobrá, jen už se o tom tolik nemluví. A dokonce poprvé od revoluce ani nepřijeli v srpnu do Čech v obavě, aby sem něco nezatáhli. V jejich okolí umírali na jaře velmi mladí lidé, sportovci, lidé bez dalších nemocí. Na rozdíl od chřipky, která zdravé lidi v podstatě nezabíjí. Nechci nikoho strašit, jen jsem realista 🙂 Věřím, že se z této nepříjemné situace brzy dostaneme, ale asi bychom to neměli úplně podceňovat jen proto, že jsme zatím v Čechách docela… Číst vice »

Honza
1 měsíc
Reply to  Ela

Z Itálie udělali obětního beránka. Přes 90% těch, kteří zemřeli na “Covid”, mělo jiné patologické zprávy, tzn. zemřeli z jiných příčin. V praxi to znamená, že pokud nědko zemřel na následky například rakoviny a test mu odhalil v těle Covid 19, byl tento člověk započítán mezi oběti Covidu. Takto se čachruje s čísly všude. V USA je to evidentní – aby nemocnice dostaly dotace od státu, navyšují počty pacietů s CD 19. Toto není ale podstata věci. Podstata proč se spustila “akce” Covid je jiná a byla by na dalších X komentářů …

Romana
Romana
1 měsíc
Reply to  Jirka

A jak mluví situace v těchto zemích? Umírá stále stejný počet lidí, jako před koronou. To je vše. Zjistěte si o tom něco. 😉

Robert
Robert
1 měsíc

Vždyt už covid zmutoval na mírnější formu.
To si asi pan vědátor nevšiml, že v době nejhorší úmrtnosti bylo denně přes 10 zemřelých denně a ted 1,4 a to máme ted víc nakažených.
Někomu se tady ale asi líbí buzerovat lidi a rozesírat ekonomiku.
Taky se pak špatný hospodaření svede na koronavirus a budou se pod touhle rouškou boje proti viru dobře rozkrádat peníze daňových poplatníků.

traoud
traoud
1 měsíc
Reply to  Robert

no nechci být špatným prorokem, ale nemůže to být právě tím létem? mírnější je všechno včetně chřipky a dalších respiračních virů.

Michaela
Michaela
1 měsíc
Reply to  traoud

Pan profesor Flegr si toho všiml a článek zde není celý, celý je např na jeho fb. Pan profesor už na jaře předpověděl, že díky rouškám a jiným opatřením bude covid mutovat do méně nebezpečné formy. Jelikož nebude mít příležitost nakazit hodně lidí, začne si svého člověka šetřit a onemocnění bude mírnější. Toto se u nás stalo, jak na jaře řekl. V některých zemích ovšem ne a cov tam má větší smrtnost a víc závažných případů než u nás ten ‘náš’ . Teď začíná podzim a lepší podmínky virové infekce, opatření jsou mírné, hranice víceméně otevřené pro ‘import’ nebezpečnějších forem… Číst vice »

Pepa
Pepa
1 měsíc
Reply to  Robert

Nejenom že si této mutace pan vědátor všimnul, on ji i na jaře předpověděl. 🙂

Dana
Dana
1 měsíc
Reply to  Robert

A to si pan Robert nevšiml, že je léto, kdy celková imunita člověka je na vrcholu především díky vitaminu D a tudíž jd menší i nemocnost?

Dana
Dana
1 měsíc

Konečně někdo, kdo má na rozdíl od většiny zde diskutujích mozek .

Pavel
Pavel
1 měsíc
Reply to  Dana

P.Dano musíte si pořádně přečíst odborné články odborných doktorů ne blbcu který se vůbec neřídí rad odborníků.A to nenajdete v Tv a ani na Seznamu ty honí senzaci a skutečnost v dané oblasti je jiná opravdu jiná a to nebudu s vámi probírat zapněte mozek vy

Pavel
Pavel
1 měsíc

A je to tady, samozřejmě že počty lidí nakažených přibývá,ale zvláštní je že poslední týden v srpnu když končí prázdniny a začíná škola.Takze opět oblb a lži.Na sto tisíc zdravých 45lidi nakažených bože 🤔Rovnou můžeme nosit skafandr.Az přijde říjen a listopad to už můžete střílet rovnou lidi protože nebudete stíhat nic,je mi nabliti z vašich návrhů,jste neschopný tupci kteří vyvolávají paniku mezi lidi máte stojí radost?