Pozitivní zprávy o koronaviru aneb Jsme na dobré cestě

Naší zemí obchází strach z koronaviru, který ještě před pár týdny byl pro většinu občanů zábavným konverzačním tématem při posezení u piva. Dnes jsou hospody a restaurace zavřené a mnozí stále nemohou uvěřit tomu, co se stalo. Nakažených jsou oficiálně přeci jen stovky, drtivé většině se přitom daří dobře. Tak proč musely o své živobytí přijít tisíce podnikatelů a stovky tisíc zaměstnanců?

Pochmurné myšlenky jsou jen jedním z extrémů. Tím druhým bylo podcenění situace na začátku. Přesto: stejně jako jsme koronavirus podcenili, neměli bychom ho teď nechat, aby zcela ovládl naši mysl. Lidstvo nevyhubí. Je třeba s ním jen svést řádný souboj. A nutno říct, že v tomto ohledu jsme na dobré cestě.

Pojďme společně zrekapitulovat dobré zprávy, které výrazně zvyšují pravděpodobnost, že to celé poměrně rychle zvládneme bez dramatických dopadů.

Čína a Jižní Korea dokázaly koronavirus zastavit

Toto si musíme neustále opakovat a mít to na paměti. Čína zpočátku koronavirus podcenila více než kterákoliv jiná evropská země. Ano, ještě více než Itálie. Některé dny narůstal počet nakažených o deset tisíc a zdálo se, že přinejmenším epicentrum epidemie Wu-Han stíhá apokalypsa. Jenže poměrně záhy se podařilo křivku nových případů narovnat a za pár dalších dní ji poslat ke dnu. V Číně koronavirus nejvíce řádil začátkem února. Teď v polovině března se už objevují jen jednotky případů. A to v zemi, kde žije třikrát tolik lidí, co v celé Evropě. Podobně dobře se podařilo zatnout tipec nákaze v Jižní Korei, což je na rozdíl od Číny demokratická země, a také ona ukázala, že to jde.

Počet nových případů v Itálii přestal stoupat

Ruku na srdce, drtivá většina obav, které dnes z koronaviru máme, pramení z toho, jaké problémy nemoc Covid-19 způsobila v Itálii. Podcenění situace, velmi staré obyvatelstvo a podfinancovaný zdravotní systém způsobily, že se nákaza začala rychle šířit a navíc na ní umírá velké množství pacientů.

Přesto i zde už se pomalu, ale jistě blýská na lepší časy. Mezidenní nárůst nových případů se zastavil, dokonce lehce klesá, což znamená, že Itálie s největší pravděpodobností vyrovnala křivku podobně jako Čína. Jak už jsme uvedli výše, zde trvalo několik dní než tato křivka začala opět rychle klesat. I čínští experti vyslaní na pomoc do Itálie věří, že se do dubna podaří dostat epidemii pod kontrolu.

Počet případů v České republice patří k nejnižším

Na počet obyvatel patří Česká republika k zemím, které mají nejnižší počty nakažených novým typem koronaviru. Často se sice říká, že systém netestuje tolik, kolik by bylo zapotřebí, ale to se – snad s výjimkou Jižní Koree – neděje v žádné zemi. Lidé s příznaky jsou každopádně otestováni velmi rychle.

Dva a půl týdne od prvních případů už snad můžeme vyslovit opatrný předpoklad, že v České republice nebude mít koronavirus na růžích ustláno jako v Itálii a dalších evropských zemích. Počet nových případů sice v absolutních číslech stále stoupá, jsou to však stále jen desítky. Procentuálně potom v posledních dnech dokonce klesá, což je v případě epidemiologického šíření důležitější charakteristika.

České zdravotnictví je kvalitní

Přestože ho v dnešních dnech mnoho lidí zpochybňuje, český zdravotní systém je velmi robustní a především v něm pracují špičkoví čeští lékaři a zkušené zdravotní sestry. K dispozici je také dostatek ventilovaných lůžek, které pacienti s nemocí Covid-19 mohou potřebovat. Také proto zatím nemáme ani jedno úmrtí na koronavirus.

Společnost drží při sobě

Zdá se, že alespoň na čas jsou zasypány příkopy, které ve společnosti vytvořila politická situace v zemi. Dnes málokdo řeší, zda je sluníčkář nebo zemanovec, a pokud může, přikládá ruku k dílu. Vytvořily se skupiny, které pomáhají seniorům, ženy v domácnosti šijí roušky pro své okolí, lidé si ohleduplně zakrývají obličeje atd. Omezení konzumního stylu života znamenalo mimo jiné, že si lidé začali více všímat sami sebe a mnohým došlo, co je vlastně důležité.

Nepolevujme a bude líp

V žádném případě to ale neznamená, že máme definitivně vyhráno. Ještě to nějakou dobu potrvá. Je ale dobré vědět, že přísná opatření nesou ovoce. Do České republiky potom míří masivní dodávka ochranných pomůcek, které budou distribuovány všem občanům s povinností je nosit. Tím postavíme šíření koronaviru další bariéru a vyhrajeme tak důležitou bitvu v této válce.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments