Pojištění domácnosti nepodceňujte. Mohlo by vás to vyjít draho

Pojišťovací makléři se stále setkávají s lidmi, kteří ukázkově podceňují pojištění vlastní domácnosti. Obvykle ho odbývají slovy, že mají přeci pojištěnou nemovitost, tak proč by ještě platili něco za pojištění majetku. Odpověď je jednoduchá: když se stane něco, co poškodí vybavení vaší domácnosti, v případě sjednané pojistky vám drtivou většinu, a mohou to být statisícové částky, uhradí pojišťovna. Pokud ale pojištění domácnosti opomenete, budete muset nové vybavení, případně opravu starého hradit ze svých úspor, případně si na něj dokonce půjčit.

Jaký je ale vlastně rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti? Existuje na to trefná pomůcka. Zkuste si představit, že obrátíte svou nemovitost vzhůru nohama. To, co vypadne, kryje pojištění domácnosti. Jde tedy o vybavení vašeho domu či bytu. Naopak pojištění nemovitosti se vztahuje pouze na byt či dům jako takový.

Časté nedorozumění vzniká v případě pronájmů. Ale také zde z logiky věci vyplývá, že pokud máte v bytě vlastní vybavení, měli byste si ho pojistit. Pojistit se ale vyplatí také proto, abyste byli chráněni před případným poškozením vybavení majiteli bytu nebo sousedům. Když pojištění domácnosti mít nebudete, vše hradíte ze své kapsy.

Na pojištění domácnosti můžete ušetřit

Cena pojištění domu se odvíjí nejen od zvolené pojišťovny, ale také od toho, jakou spoluúčast si ve smlouvě pojištění majetku zvolíte. Ta určuje, jakou poměrnou část kryje pojišťovna a jaká zůstane na vašich bedrech. Chcete-li mít jistotu, jděte do co nejnižší spoluúčasti. Pakliže chcete ušetřit na splátkách a stačí vám jen částečné krytí, zvolit můžete spoluúčast vyšší. K přehlednému výběru slouží srovnání pojištění domácnosti, kde si lze přehledně navolit parametry a vybrat takové pojištění domu, které vám nejvíce vyhovuje. Jedno z nejpřehlednějších a nejrozsáhlejších srovnání nabízí portál Top-Pojištění.cz.

Nemusíte se přitom obávat dlouhých úvazků. Pojištění domácnosti se obvykle sjednává na dobu jednoho roku s automatickou prolongací. Pokud ji sami nevypovíte, prodlouží se o další rok. V případě, že si ale pořídíte nový a dražší majetek, nezapomeňte si smlouvu aktualizovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments