Pokud chodíte na toaletu takto často, hrozí vám rakovina, varují vědci

Vyprazdňování se u každého z nás velmi liší. Někomu stačí jít na velkou každý den – klidně i dvakrát, někomu na druhou stranu stačí jít jednou za dva dny a dotyčný je zdravý. Je třeba vědět, že vyprazdňování ovlivňuje několik faktorů – pitný režim, věk, aktivita, anamnéza, ale i hladina hormonů v těle. Jak jsme již zmínili, každý jsme jiný, ale pokud toaletu navštěvujete s touto intenzitou, zpozorněte. 

Byly provedené studie

V roce 2004 byla v časopise The British Journal of Cancer zveřejněná zpráva, ve které uvádí několik provedených studiích týkající se zácpy a kolorektálního karcinomu. Lékaři a ostatní odborníci zjistili, že lidé, kteří chodili na velkou pouze jednou za šest dní, měli o několik procent zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva. A to ve srovnání s ostatními, kteří chodili na toaletu každý den či obden. 

Autoři prováděné studie zároveň prozradili, že i chronická zácpa má co dočinění s onkologickým onemocněním střev. Je proto velmi důležité hlídat si vaše vyprazdňování a v případě, kdy opravdu nechodíte pravidelně, zahrnout do jídelníčku dostatek vlákniny, čisté vody a pravidelný pohyb. Omezit příjem pšenice, sladkostí a průmyslově zpracovaných potravin.

Foto: Shutterstock

A co řídká stolice a rakovina střev?

Být ve střehu, vás nemusí donutit pouze zácpa, ale i naopak řídká stolice. Studie provedená na 25 663 mužích a ženách ve věku od 45 do 79 let, prozradila, že pravidelná řídká stolice, se až trojnásobně pojí se zvýšeným rizikem karcinomu střeva. A to v porovnání s normální stolicí. Proto je vždy důležité jakoukoli změnu konzultovat se svým praktickým lékařem. Jestliže máte průjem, který trvá tři dny, ale klidně i týden, ve většině případů se nejedná o nic vážného a potíže jednoduše zmizí. Na druhou stranu, pokud je tento problém dlouhodobějšího rázu, neváhejte se o tom zmínit lékaři. 

Zajisté je vhodné vyhýbat se rizikovým faktorům, které onemocnění může vyvolat, a tím je samozřejmě nízká fyzická aktivita, strava bohatá na červené maso, kouření, alkohol a spousty jiných. Pokud se ve stolici objeví natrávená krev, černá stolice či časté bolesti břicha, náhlý úbytek železa, zkonzultujte svůj stav s lékařem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bjgp

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments