Krevní sraženiny mohou ohrozit na životě. Poznejte je v těle včas

Pokud se chcete vyvarovat riziku krevních sraženin, všímejte si následujících příznaků. Nejde totiž o nic banálního a můžete riskovat vznik závažné nemoci. Navíc, když se sraženina uvolní, jde často o život.

Slabost, malátnost a neschopnost udržet rovnováhu

Slabé a necitlivé paže, nohy či obličej mohou být příznakem mrtvice, obzvláště pokud se projevují jen na jedné straně těla. Na infarkt poukazuje i neschopnost udržet rovnováhu, potíže s chůzí, malátnost, silná bolest hlavy, poruchy vidění, zmatenost a problémy s mluvením. Pokud vám lékař podá lék proti krevní sraženině do 4,5 hodiny od prvních příznaků, sníží se riziko trvalých následků.

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi doprovázená tlakem, pocením, dušností a nevolností, musí být ihned vyšetřena lékařem. Může jít o příznak srdečního onemocnění nebo infarktu, obzvláště při tělesné námaze, fyzické práci nebo cvičení. Může se také jednat o krevní sraženinu putující do plic. Pokud obtíže trvají déle než několik minut nebo se opakovaně vrací, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Sípání a pískání při dýchání

Pokud sípete a při dýchání slyšíte pískání, navštivte lékaře. Jinak se dostaví dechové obtíže s vážnými následky. Může jít o astma, plicní onemocnění, alergii nebo negativní působení chemických látek. Sípání způsobuje i zápal plic a bronchitida. Jestliže vykašláváte zelený nebo žlutý hlen, ale i krev, máte zároveň horečku a lapáte po dechu, bronchitida zřejmě přechází v zápal plic. Ihned vyhledejte lékaře.

Bolest na zadní straně lýtka

Citlivost a bolest na zadní straně lýtka naznačuje krevní sraženinu v noze. Hluboká žilní trombóza přichází po delším sezení, při dlouhé cestě letadlem, dlouhodobé nemoci a upoutání na lůžko. Průvodním znakem je i otok, zarudnutí, horkost a vyšší citlivost oproti druhé noze. Bolest je větší když se postavíte a při chůzi. Při podezření vyhledejte pohotovost, než se krevní sraženina uvolní a zamezí průtoku krve.

Krev v moči

Pokud máte v moči krev a bolesti v boku nebo na zádech, může jít o ledvinové kameny. Rentgen nebo ultrazvuk je dokáže odhalit. Kromě krevních sraženin v moči se objevuje i horečka, zvýšené nutkání k močení, časté močení a pálení při močení, což ukazuje na infekci močového měchýře nebo ledvin. Pokud máte krev v moči, ale necítíte bolest, může to být rakovina ledvin nebo rakovina měchýře.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments