Koronavirus nejčastěji způsobí zápal plic. Rozpoznejte ho už podle prvních příznaků

Zápal plic patří k závažným onemocněním, které není radno podceňovat. V mnoha případech totiž může i dost radikálně skončit. Jde přitom o velmi časté onemocnění, které se špatně rozpoznává. V současné době je spojováno s nemocí Covid-19, jejímž je nejčastějším důsledkem. Jak se onemocnění projevuje?

Každý rok v dnešní době přichází do zdravotnických zařízení mnoho lidí, kteří trpí zápalem plic. Obzvláště nebezpečný je pro seniory, malé děti, lidi s chronickými onemocněními, oslabenou imunitou i psychicky a fyzicky vyčerpané jedince. Může postihnout každého. Zápal plic se šíří hlavně kapénkovou infekcí a je velmi nakažlivý. Pomůže časté mytí rukou, dobrá kondice i zdravý styl života.

Jak vzniká zápal plic

Zápal plic je zánětlivé onemocnění a nejčastěji je infekčního původu. Původcem onemocnění jsou nejčastěji bakterie a viry, ale i plísně a paraziti, může jít i o vdechnutí cizího tělesa, toxických a dráždivých látek, žaludečního obsahu nebo může vzniknout po ozařování.

Příznaky a projevy zápalu plic

  • vysoká teplota
  • zimnice a třesavka
  • únava, vyčerpání a schvácenost
  • suchý a dráždivý kašel
  • později vykašlávání hlenů, někdy s příměsí hlenu a krve
  • obtíže s dýcháním a dušnost
  • bolest hrudní stěny

Jak probíhá diagnostika

Lékař vám poslechne při hlubokém dýchání srdce a plíce, odebere krev, kde se zjistí zánětlivé parametry. Snímek RTG pomůže odhalit zápal plic. Pro určení citlivosti na antibiotika a původce se odebírá sputum na vyšetření. Sputum je výměšek dýchacího ústrojí, vykašlaná hmota zmnoženého sekretu dýchacích cest.

Léčba zápalu plic

Jen pokud je příčina zápalu plic nebol pneumonie bakteriální, pomohou antibiotika, v těžších případech jsou místo tablet aplikována do svalu nebo žíly. Podávají se analgetika proti bolesti, antipyretika na horečku a mukolytika na vykašlávání. Při běžném průběhu je nutný klid na lůžku a dostatek tekutin. Při komplikacích a přidružených chorobách je nutná hospitalizace. U neinfekčního zápalu plic se někdy podávají kortikoidy. Ke zotavení dojde většinou za 3 až 4 týdny.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments