Pokud se v noci probudíte hlady, je to závažný signál, který musíte řešit

Vstáváte uprostřed noci s ohromnou touhou dát si něco dobrého? Jednou za čas se to může stát každému z nás. Vstávat ale každý den ve tři ráno a dávat si na ohromný hlad něco z lednice není dobré. Ukazuje to na problém, který musíme vyřešit.

Když nás honí mlsná, je to jiné

Obzvláště po energeticky náročném dni se nám může stát, že se v noci vzbudíme a říkáme s chutí na něco dobrého. Malá svačinka jednou za čas neublíží nikomu. Dodáte si zpět ztracenou energii, uklidníte se a můžete klidně spát dál.

Pokud ale k nočnímu buzení vedou jiné důvody, podle dietologů se jedná o způsob, jakým z vámi vaše tělo komunikuje. Často tak reflektuje nedostatek konkrétních živin, které mu významným způsobem chybí.

Probuzení s pocitem vlčího hladu

V noci se probouzíte hladoví a máte pocit, že byste mohli sníst i slona? Na vině může být nevyrovnaná strava, kdy vašemu organismu zoufale chybí živiny. S množstvím přijímaného jídla to však vůbec nesouvisí. Můžete jíst hodně, ale málo hodnotnou stravu.

Měli byste se zaměřit na pravidelné přijímání dostatku kvalitních bílkovin, komplexních sacharidy a zdravé tuky. Hlídejte si příjem vitamínů a minerálů.

Foto: Shutterstock

Málo cukru v krvi

Další důvod, proč se v noci budíte, je snížená hladina glukózy v krvi. Krevní cukr z důvodu nedostatečné výživy organismu klesl na nízkou hodnotu a tělo se probouzí, abyste mu dodali živiny. Lidé ale v této chvíli často dělají zásadní chybu. Místo hodnotného pokrmu tělu opět nabídnou prázdné kalorie bez přidané hodnoty.

Pokud si přejete, abyste se v noci nebudili, zkuste se v podvečerních hodinách zaměřit na dostatek živin. Banán, mandlové mléko, zakysaný mléčný výrobek nebo produkt z kozího mléka, nebo třeba hummus se zeleninou vám dodá energii. Před spaním zklidněte své zažívání a pomozte játrům tabletkou ostropestřce mariánského.

V pozdních večerních hodinách bychom se již neměli věnovat sportovním aktivitám, nebo dokonce práci pod stresem. Někdy pomáhá i doplnit vitamín D. I jeho nedostatek může být důvod, proč se v noci budíte.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Pokud se v noci vzbudím hlady, je to opravdu závažný signál a vyřeším to tak, že se prostě najím.
A jestliže se to stává často, je třeba popřemýšlet nad tím, jestli jsou mé večeře dostačující – ta příčina může být až tak jednoduchá…

Vynechat ve večerních hodinách práci “pod stresem” může tak akorát takový pisálek jako vy – zkuste vstát ze židle, jít normálně pracovat a po večerech dělat firemní účetnictví a vymýšlet a kreslit návrhy, na což přes den nemáte čas – pak možná tady nebudete psát takové škváry.