Poláci mají neuvěřitelně nízké ceny potravin. Ve všem nás předběhli. Proč to nejde u nás, ptají se lidé

V současné době se stále více začínají rozevírat nůžky mezi jednotlivými zeměmi. V celé Evropě představuje obrovský problém nárůst cen energií, potravin a služeb. Rozdíly jsou ale v tom, jak se s tím jednotlivé státy dokáží popasovat.

Jinde to prostě jde

Bohužel, nezdá se, že bychom z tohoto srovnání vycházeli nějak pozitivně. V České republice se stále více lidí propadá do chudoby, aniž by si to ještě před pár měsíci dokázali představit. Jednoduše ale nemají jinou možnost. Najednou jim chodí několikanásobně dražší složenky a v obchodě si za stejné peníze koupí méně zboží.

Pokud by tomu tak bylo všude v okolních státech, zřejmě by nezbylo než říct, že se to nějak musí přečkat a že nás čeká složitá doba. Lidé však mají možnost vyjet za hranice a vidí, že jinde je to o poznání jiné.

Skvělým příkladem může být Polsko, které jednalo velmi rychle a už při prvních náznacích významného zdražování zasáhlo. Především omezilo daňovou zátěž a nastavilo různé subvence. V důsledku toho tu jsou ceny za energie přijatelné, stejně jako částky, které je nutné vynakládat za nákup potravin.

Foto: Shutterstock

Taková úspora se jen tak nevidí

To je vidět na první pohled. Češi už dříve jezdili do Polska na levné nákupy, teď se z toho ale stal obrovský fenomén. Praktikují ho už i lidé, kteří by nad ním v minulosti ohrnovali nos a podivovali se, proč jejich spoluobčané něco takového podstupují.

Jenže jsme zjistili, že ono to v tom Polsku je skutečně o 30 až 40 % levnější. Ano, tolik ušetříme na jednom nákupu. Když nakoupím v přepočtu za 5000 Kč, ušetřím tak i dva tisíce. To už nejde ignorovat. Navíc ještě podstatně levněji natankujeme, což je další minimálně pětistovka úspora,” líčí paní Dagmar, jak si nákupy v sousední zemi oblíbila. Přitom než se v Česku začalo masivně zdražovat, ani by jí nákupní turistika nenapadla.

Popravdě nechápu, jak mohou být takové rozdíly v cenách, obzvlášť v Evropě na sjednoceném trhu. Napadá mě jen to, že někdo něco dělá špatně a Poláci to zřejmě nebudou,” uvedl pan Pavel, které jsme potkali na parkovišti u jednoho z příhraničních obchodních center.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Soudce Ti
Soudce Ti
1 rok

Polák prodá vlastni matku ,jsou to bez charakterní prasata

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Soudce Ti

Než začneš plivat na Poláky, nauč se aspoň správně česky, charakterní čecháčku 😛

Soudce Ti
Soudce Ti
1 rok

Polské žrádlo je hnůj. Maso ze zdechlin, sama chemie, prostě hnus Samotní Poláci to nežerou.

Jakub
Jakub
1 rok

Jsou tam i kvalitnější potraviny než v ČR. Český šmejd se kolikrát ani nedá spolknout.

Soudce Ti
Soudce Ti
1 rok
Reply to  Jakub

Polské zdechliny nalozenet v technické solit jsou chuťovka, to beze sporu

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Soudce Ti

Má to háček – v Polsku to nekoupíte – ale to byste tam někdy musel zajet a přesvědčit se na vlastní oči. Co chcete, Poláci jsou obchodníci – proč by měli řešit vyčůranost českých “obchodníků” – prostě to prodají a mají zisk a ten náš šmejd to prodá tady nám (a má taky zisk) a když se na to přijde, svede to na Poláky – jak prosté. Když přijedete nakupovat do Polska, uvidíte rozdíl i v přístupu k zákazníkovi – tam skutečně platí “náš zákazník, náš pán”. Ale musíte se chovat slušně. Potraviny jsou v Polsku daleko lepší – Poláci… Číst vice »

Soudce Ti
Soudce Ti
1 rok
Reply to  Iris

Polák prodá vlastni matku ,jsou to bez charakterní prasata

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Soudce Ti

Znáte osobně nějaké Poláky? Já jich pár znám a mám na ně jiný názor.
Taky znám pár českých bezcharakterních prasat.
Mimochodem, víte vůbec, kdo to byl soudce TI?

Iris
Iris
1 rok

Možná by stačilo podívat se na rozdíl v daních apod. co?