Pomalý metabolismus zničí veškerou snahu o zhubnutí. Naučte se způsoby, jak ho nastartovat, že začne pálit tuky

Ať děláte, co děláte, nedaří se vám zhubnout. Jíte zdravě a pravidelně a vaše váha přesto stejně zůstává zabetonovaná na nepříliš lichotivých číslech nebo se ještě zvyšuje. Je možné, že za tenhle tristní stav může pomalý metabolismus. Jak ho popohnat a rozproudit? O tom si něco řekneme v následujícím článku.

Rychlý a pomalý metabolismus

Metabolická přeměna je proces, při němž naše tělo zpracovává potravu a mění ji na energii potřebnou pro chod organismu. U každého člověka však tato přeměna probíhá různě – s odlišnou kvalitou vstřebávání látek do těla a také s odlišnou rychlostí.

Lidé, kteří mají rychlý metabolismus se obvykle nemusí trápit s nadbytečnými kilogramy – tělo všechno spotřebuje a spálí dřív, než se tuky začnou ukládat. Ti s pomalejšími metabolickými procesy mají problém – s přibývajícím věkem váha roste a je těžké sundat pár kilogramů dolů.

Rychlost metabolismu je bohužel do značné míry daná geneticky. To ale neznamená, že se s tím nedá něco dělat. Můžeme ho alespoň trochu povzbudit – a výsledky se začnou objevovat.

Cvičení i přirozený pohyb

Metabolismus rozhodně zrychluje pravidelné cvičení. Pokud chcete, aby se trávicí procesy ve vašem těle odehrávaly rychleji, je dobré zařadit do svého programu jakoukoli pravidelnou pohybovou aktivitu. Pro zrychlení metabolismu je vhodné střídat cardio tréning s tím silovým, případně vyzkoušet intervalové cvičení.

Je však důležité zvýšit i intenzitu přirozeného pohybu. Více chodit, nebát se schodů, protáhnout se po dlouhém sezení, věnovat pár minut rozcvičce po ránu atd.

Foto: Shutterstock

Káva, zelený čaj, studená voda a koření

Metabolismus pomáhá také urychlit konzumace kávy a zeleného čaje. Oba tyto nápoje pomáhají zrychlit zažívací proces a donutí tělo začít spalovat některé tuky. S kofeinem je však třeba zacházet opatrně – jeho nadměrná konzumace může mít i negativní účinky na tělo.

Pít studenou vodu je trik, který se u hubnutí rozhodně vyplatí. Neobsahuje žádné kalorie, nic, co by nám přidávalo na váze, ale dokáže zaplnit žaludek i zahnat pocit hladu. A když ji pijeme studenou, musí tělo vynaložit energii na její ohřátí – a tím spálí pár kalorií z předchozích jídel.

K urychlení metabolismu napomáhá také konzumace různých koření: především jde o chilli, zázvor a skořici. Zařaďte je do svého jídelníčku!

Pravidelný režim

Pro zdravé tělo je nejdůležitější pravidelný režim. Aby tělo mohlo řádně fungovat a třeba i hubnout, potřebuje pravidelný přísun jídla. Pozor! Hladovění metabolismus zpomaluje, hladovkou si tedy k lepší postavě nepomůžete! Kromě toho je důležité dodržovat i pitný režim a dopřát tělu dostatek spánku a odpočinku.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments