Jak snadno ušetřit na vodě. Většina lidí zbytečně prodělává peníze

Pokud chcete ušetřit za energie či vodu, kde ceny stoupají závratnou rychlostí, poradíme vám tipy a triky, jak ušetřit tentokrát na vodě. Díky úspoře ušetříte peníze. Způsobů, jak šetřit vodou je více, mohou být ekonomické i ekologické.

Opravte kapající kohoutky a protékající toaletu

Dejte si pozor na kapající kohoutky a protékající nádržku u toalety. Kapajícím kohoutkem denně proteče přes 20 l vody, u protékajícího WC až 1 000 l za den.

Pořiďte si dvojí splachování

Můžete do nádržky na toaletě vložit PET lahev s vodou, aby každé spláchnutí spotřebovalo o pár litrů vody méně. Lepší je však využít toaletu se dvěma tlačítky na splachování.  Dvojí splachování je plné a spořivější, na malou a velkou toaletu.

Usnadněte si nastavování teploty vody

Pořiďte si do kuchyně a koupelny pákovou baterii, která zkrátí dobu nastavování teploty vody. Páková baterie ušetří až 30 % energie vynaložené na nastavování požadované teploty vody. Ta nebude protékat zbytečně, než poteče teplá. 

Šetřete vodou při vaření a šedou vodu využijte

Suroviny nerozmrazujte pod tekoucí vodou. Pokrmy vařte v malém množství vody a zvolte menší a širší hrnce. Ovoce a zeleninu umyjte v jedné vodě v nádobě či dřezu a ne pod tekoucí vodou. Recyklujte tzv. šedou vodu z mytí surovin, mytí nádobí i koupání. Zkuste ji použít třeba na splachování toalety.

Sprchujte se místo koupele, využijte úsporné hlavice a zastavujte vodu

I když se rádi koupete, užijte si tento rituál jen 1x za týden. Na koupel spotřebujete až 200 l vody. Pořiďte si do sprchy úspornou hlavici. Při sprchování spotřebujete klidně jen 30 l. Nenechávejte zbytečně vytékat vodu z kohoutku a ze sprchy. Zavírejte vodu při nanášení sprchového gelu i šamponu, během mytí rukou, čištění zubů i holení.

Použijte perlátory na vodovodní kohoutky

Pořiďte si perlátory na vodovodní kohoutky v koupelně i nad kuchyňským dřezem. I když se to nezdá, ušetří vám to desítky litrů vody denně. Průtok běžné hlavice je 18 l za minutu. Perlátor sníží průtok i na 6 l za minutu a to je velký rozdíl.

Foto: Shutterstock

Pořiďte si myčku a šetřete vodou při mytí nádobí 

Úsporná a plně naplněná myčka ušetří vodu i energii. Když opláchnete zbytky z talířů a nádobí, stačí ekonomický program bez předmývání. Při ručním mytí nádobí si napusťte dřez. Hrnce a pánve nechte nejprve odmočit. Je to o 1/5 úspornější včetně opláchnutí než mytí pod tekoucí vodou. Nainstalujte do blízkosti dřezu průtokový ohřívač vody, ať nemusíte dlouhou dobu vodu odpouštět, než poteče horká.

Vyměňte pračku za nový model

Moderní a úspornější pračky mají nižší spotřebu vody a elektřiny na jeden cyklus praní a máchání prádla, a to až o 30 l na jeden prací cyklus. Třiďte prádlo, zapínejte plnou pračku a využijte různé programy pračky.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments