Pomočování u dětí – kdy už je na čase tento problém řešit?

Pomočování u dětí zažije snad úplně každý rodič. Tyto dětské nehody jsou časté zpravidla ve chvílích, kdy se své ratolesti snažíme naučit spinkat bez pleny. Do jakého věku je pomočování u dětí ještě normální a kdy už by rodiče měli zpozornět.

Pomočování u dětí tu bylo, je a bude

Podle statistik trpí nočním pomočováním cca 15 % dětí ve věku pěti let. Pomočování neboli enuréza může mít celou řadu příčin. Podle Mudr. Zdeňka Dítěte za tímto problémem může stát například porucha spánku, porucha režimu pití a močení nebo také porucha produkce látky, která v noci omezuje produkci moči ledvinami.

Pomočování ze stresu?

Jednou z poměrně častých příčin pomočování u dětí je i stres, i když si mnoho rodičů mylně myslí, že se děti nestresují. Vlivem stresu se přitom může začít pomočovat i dítě, které už zvládalo noc bez pleny.

Do pěti let je to normální

Podle odborníků je pomočování do 5 let dítěte normální a rodiče by se proto neměli znepokojovat. Zatímco některé děti se tuto schopnost naučí dříve, jiným to trvá o něco déle. Rodiče by proto měli mít s dítětem trpělivost, problém s pomočováním ne přehlížet, ale naopak jej citlivě řešit a pátrat po jeho příčině.

Pomočování u starších dětí

Pakliže máte doma dítko starší 5 let, které se i v tomto věku stále pomočuje, měli byste tento problém konzultovat s lékařem. Zpravidla se provede vyšetření, které není bolestivé ty se ho nemusí bát. Lékař se zároveň zajímá o detaily nebo o návyky při močení, rodiče pak společně s dítětem vyplní tzv. mikční kartu, do které se zapisuje frekvence a objem tekutin, frekvence a objem močení epizody pomočení.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.