Popraskané paty jsou bolestivá nepříjemnost. Pomohou přírodní prostředky a rutina

Nádherné nové sandálky, stylový řetízek kolem kotníku a výrazný barevný lak. Vše vypadá skvěle, dokud se za vámi někdo neotočí. Popraskané paty jsou nehezké a bolestivé. Jak problém popraskaných pat vyřešit dlouhodobě?

Co jsou popraskané paty

Popraskané paty vznikají, jakmile pokožka tvrdne v důsledku nedostatečné hydratace. Odumřelá tkáň rychle vysychá, je nepoddajná, objevují se šupinky a linky. Ty brzy prasknou i v délce více než 1 cm. Praskliny jsou hluboké, často na mnoha místech. Jsou velmi bolestivé a snadno se zanítí. Vzhledem k tloušťce tkáně na patách je jejich léčba zdlouhavá. Mnohem účinnější je prevence popraskaných pat.

Proč máte popraskané paty

Popraskané paty mohou mít různou příčinu. Nejčastější je nesprávná péče o nohy, nedostatečná hydratace a pozdní odstranění odumřelé kůže. Problém se objevuje, pokud jsou nohy vystaveny vysoké zátěži, u lidí, kteří nosí nevhodnou obuv nebo chodí často naboso. Častěji popraskané paty trápí diabetiky a starší osoby.

Péče každý den

Pokud i vy máte problém s popraskanými patami neexistuje žádný zázračný krém, který byste v pondělí na nohy natřeli a problému se zbavili. Je důležité se o nohy starat pravidelně a to každý den.

Prvním krokem je nezanedbávat odstranění zrohovatělé kůže. Této činnosti je třeba věnovat se alespoň jednou týdně. Zvolit můžete domácí nebo profesionální pedikúru, pemzu, skalpel i skleněný pilník. Kůži je možné odstraňovat suchou i mokrou cestou.

Paty je třeba každý den natírat. Nejlepším způsobem je natírání na noc a zabalení nohou. Využít můžete speciální krémy i domácí prostředky.

Přírodní prostředky na popraskané paty

Nohy natírejte vazelínou, sádlem, olivovým olejem nebo tvarohem. Vždy je natřené zabalte do fólie a nasaďte bavlněné nebo vlněné ponožky. Ráno zábal opláchněte a vetřete hydratační krém.

Dobrým pomocníkem je i citrón. Přidávejte jej do lázně pro chodidla, smíchejte s tvarohem nebo částečně vymačkaným citrónem přímo paty potírejte.

Domácí maskou na popraskané paty je i banán rozmixovaný s avokádem nebo med smíchaný s rýžovou moukou.

Jedna minuta času na natření pat před spaním vás uchrání od bolestivého zranění na několik týdnů.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.